پایگاه  خبری زانست

ارائه نسخه نویسی الکترونیکی موجب شفافیت هزینه‌های سلامت و کاهش هزینه‌های درمانی می‌شود

مدیر کل بیمه سلامت استان کردستان، گفت: ارائه نسخه نویسی الکترونیکی در تمام مراکز موجب شفافیت هزینه‌های سلامت و کاهش هزینه‌های صدور و چاپ دفاتر درمانی می‌شود.
انور اسماعیلی در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری زانست از سنندج، با اشاره به طرح نسخه نویسی الکترونیکی، اظهار داشت: استان کردستان دارای پتانسیل‌های خوبی در حوزه آی‌تی و شرکت دانش‌بنیان است که در این راستا جلسات متعددی برای راه اندازی نسخه نویسی الکترونیکی به صورت رسمی برگزار شده است.
وی تصریح کرد: صرف جویی در مصرف کاغذ، جلوگیری از قطع درختان، کاهش هزینه‌های صدور و چاپ دفاتر درمانی از حدف دفترچه کاغذی و مزایای نسخه نویسی الکترونیکی است.
مدیرکل بیمه سلامت استان کردستان، ایجاد پرونده سلامت الکترونیک، کاهش قصورات و خطاهای پزشکی، کاهش سوء استفاده و تخلفات، نظارت غیر حضوری، دقیق و کم هزینه و همچنین کاهش اشتباهات نسخه خوانی را از دومین مزایایی نسخه نویسی الکترونیکی عنوان کرد.
اسماعیلی، استحقاق سنجی بیمه‌ایی را از فعال بودن نسخه نویسی الکترونیکی در مراکز دانست و ذکر کرد: شناسایی و رفع همپوشانی بیمه‌ایی، هدفمند کردن منابع برای گروه‌های آسیب‌پذیر و دسترسی آسان و سریع به خدمات است.
وی با اشاره به اینکه طرح نسخه الکترونیکی در حوزه سر پایی در استان کرمان به صورت آزمایشی اجرا شد، افزود: در استان کردستان تصمیم بر این شد که تا پایان سال جاری تمامی بیمارستان‌ها و مطب پزشکان را به سیستم نسخه نویسی الکترونیکی فعال کنیم اما با توجه به آماده بودن زیر ساخت‌ها، فقط سه شهرستان بانه، بیجار و دیواندره فعال نیستند.
مدیرکل بیمه سلامت استان کردستان، با اشاره به شروع کار نسخه نویسی الکترونیکی در بیمارستان کوثر سنندج، تصریح کرد: در صدد هستیم که پرونده‌های کاغذیی در تمام شهرستان‌های کردستان را به نسخه نویسی الکترونیکی تبدیل کنیم .
اسماعیلی ذکر کرد: الکترونیکی کردن نسخه نویسی موجب شده که بسیاری از هزینه های سازمان حذف و مطالبات مراکز طرف قرارداد زودتر پرداخت شود .
وی بیان کرد: اجرای این طرح برای هر سه ضلع سازمان‌های بیمه گر، بیمه شدگان و ارائه دهندگان خدمت(شامل پزشکان، داروخانه ها، کلنیک ها و بیمارستان ها) مزایای خاصی دارد .
مدیر کل بیمه سلامت استان کردستان، خاطرنشان کرد: در استان کردستان ماهانه ۱۴۰هزار دفترچه چاپ شده و هزینه دستمزد تمدید المثنی دفترچه ها بالغ بر ۲۰۰ میلیون تومان است .
وی با اشاره به اینکه هر بیمه شده در مراکز با استفاده از کارت ملی و مشخصات فردی، ویزیت می‌شود، یادآور شد: با استفاده از نسخه پیچی الکترونیکی در آینده پرونده‌های سلامت به صورت کامل در سیستم ذخیره خواهد شد .
گفتنی است؛ بیمه سلامت استان کردستان دارای شش صندوق بیمه‌ای شامل بیمه کارکنان دولت، جهت شاغلین ادارات و سازمان‌های دولتی، سایر اقشار(خانواده‌های تحت پوشش بهزیستی، جانبازان و شهدا)، روستاییان و عشایر، ایرانیان، بیماران خاص و همگانی سلامت است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام دوست عزیز

شما میتوانید برترین مطالب و مقاله های علمی و سلامتی پزشکی را در پایگاه سلامت ما دنبال کنید.