پایگاه  خبری زانست

بکارگیری ظرفیت های ویژه کشاورزی در توسعه صادرات

جعفری اذعان کرد:کسب رتبه های برترکشاورزی باحمایت مسئولان ارشد و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی از بخش کشاورزی کردستان میسر شد.
به گزارش پایگاه خبری زانست ازسنندج به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، خالد جعفری در جلسه شورای هماهنگی مدیران سازمان جهادکشاورزی استان کردستان که با حضور سیداحسن علوی نماینده مردم شریف شهرستانهای سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی،مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی، مدیرامور شعب بانک کشاورزی استان، مدیرکل دامپزشکی، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری و معاونین و مدیران سازمان برگزار شد اظهار کرد: نقش بخش کشاورزی در اقتصاد استان به عنوان محور اصلی توسعه کردستان بسیار مهم و اثرگذار است.
وی افزود : بخش کشاورزی در جریان تحریمهای موجود می تواند کشور را بی نیاز کند به ویژه استان کردستان که با کسب رتبه های برتر تولید محصولاتی چون گندم در کشور نقش بخش کشاورزی را در استقلال کشور به صورت ویژه نشان می دهد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان با اشاره به اقدامات حوزه دام و طیور در جهاد کشاورزی استان گفت: استان کردستان با ۷۴۰واحد مرغداری گوشتی و بهره مندی از امکانات کشتارگاه، تامین جوجه یک روزه، خوراک دام موفق به کسب رتبه اول در غرب و شمال غرب کشور و رتبه ۹ در سطح کشور در تولید گوشت مرغ شده است.
وی خاطر نشان کرد :در راستای تامین دان مرغی و کنسانتره یکی از ۱۰استان برتر کشور هستیم که ظرفیت سازی مناسبی در چند سال اخیر در این حوزه انجام شده است و براین اساس باید با اماده سازی زیرساخت صادرات در این حوزه بهبود اقتصادی را تضمین نمائیم.
وی ادامه داد:پروار بندی ۵۰۰۰ راسی شهرستان مریوان و بانه به دلیل شرایط مرزی در راستای توسعه صادرات می توانند نقش مهمی ایفا کنند و نباید این ظرفیت ها را نادیده گرفت.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان اظهار داشت :در حوزه زنبورداری استان کردستان، ۱۳۵۰ تن در سال عسل باکیفیت تولید می کند که به عنوان یک برند در کشور مطرح است که در راستای بهبود اقتصادی در این زمینه استان علاوه بر تولید عسل، ژل رویال، زهر زنبور عسل و پرورش ملکه در استان به انجام رسانده است.
وی یادآور شد : در سال گذشته ۲۲۶ کیلو گرم ژل رویال تولید کردیم و امسال پیش بینی تولید ۳۰۰ کیلو گرم ژل رویال را در استان داریم.
خالد جعفری گفت: باتوجه به استعداد های موجود در استان موضوع مهم نوغان داری (پرورش کرم ابریشم) است که با توسعه آن می توان شرایط مناسب اقتصادی برای نوغان داری پیش بینی می شود.
وی همچنین با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش تولیدات گیاهی گفت : بر اساس مطالعه صورت گرفته در دانشگاه استنفورد آمریکا: ایران ۵٫۵ میلیون هکتار اراضی خیلی خوب و خوب دارد که از این مقدار ۶۴۴ هزار هکتار به استان کردستان رتبه دوم دارد.
وی اضافه کرد: در این پژوهش آمده است: استان کردستان ۲ درصد مساحت کشور را دارد در صورتی که ۱۲ درصد اراضی خوب و خیلی خوب کشور برای کشاورزی در استان کردستان قرار گرفته است.
وی تصریح کرد: سالانه نزدیک به ۷۵۰هزار هکتار اراضی زراعی در کردستان زیر کشت می رود و حدود ۲/۲ میلیون تن تولیدات زراعی در استان داریم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان ازعان کرد: بهره مندی استان از ۴۷هزار هکتار سطح زیر کشت باغات با ۳۳۰هزار تن عملکرد در تولیدمحصولات باغی نشان از استعدادها و ظرفیت های طبیعی و انسانی دارد.
وی همچنین با بیان اینکه ضریب مکانیزاسیون در استان کردستان ۲و۱۱صدم اسب بخار و رتبه اول کشوری را داریم افزود:در راستای تولید بذر برنامه ویژه ای دردست اقدام است چرا که ۱۱ شرکت فراوری بذر در استان وجود دارد.
وی با اشاره به تولید بذر در سالهای گذشته خاطرنشان کرد: در سال ۹۵، ۱۳هزار تن بذر، ۹۶ به ۱۷ هزار تن و ۹۷ به ۲۱هزار تن بذر تولید شده که در سالجاری با اجرای یک برنامه ویژه ۲۷هزار تن پیش بینی فرآوری بذر را داریم.
جعفری افزود: طبق هماهنگی با مرکز تحقیقات کشاورزی تا دوسال آینده این مقدار به ۴۰ هزار تن بذر گندم تهیه خواهد شد، و این برنامه در تولید نخود، وجو نیز انجام می شود.
جعفری در ادامه عنوان کرد: باتوجه به تاکید وزارت کشاورزی مبنی بر تولید روغن در داخل کشور گفت : برای دانه های روغنی (کلزا، گلرنگ، و.،،،)روند رشد تولید کلزا به ترتیب سال ۹۴ با ۳۰۰ تن تولید، ۹۵به ۵۲۰ تن ۹۶ به ۲۰۰۰ تن و در سال ۹۷ به ۵۰۰۰ تن رسید و برای سالجاری نیز پیش بینی تولید ۱۰ هزار تن دانه های روغنی را داریم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان در راستای توسعه گلخانه ها که به عنوان یک امر مهم در حال اجرا است افزود: یک دهم مصرف آب ۱۰ برابر تولید محصولات گلخانه‌ای را به همراه دارد.
جعفری با بیان این موضوع که صادرات مهمترین هدف ماست ادامه داد: شرایط تامین سرمایه درگردش برای واحد های تولیدی انجام شود چراکه سالانه با ۲۷۰تا ۳۰۰ هزار تن محصول سیب زمینی و کسب مقام چهارم کشوری را داریم.
وی در پایان از وجود ۱۷۰ ایستگاه پیش اگاهی در استان خبر داد و اظهار داشت:این ایستگاه ها برای کنترل و شناسایی آفات و بیماریها می تواند در راستای مبارزه به موقع اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام دوست عزیز

شما میتوانید برترین مطالب و مقاله های علمی و سلامتی پزشکی را در پایگاه سلامت ما دنبال کنید.