صفحه اصلی / سلامت ( health ) / بیماری های داخلی / درد مفاصل آرتریت آتروز و روماتوِئید

درد مفاصل آرتریت آتروز و روماتوِئید

در مورد درد مفاصل و آرتریت بیشتر بدانیم

علل اصلی درد مفصل چیست؟

مهمترین علل درد مفصل ی عبارتند از :

آرتریت : التهاب مفصل یا آرتریت میتواند به علت بیماری های خود ایمنی و ایجاد روماتیسم ( مانند روماتیسم مفصلی، اسپوندیلیت انکیلوزان، لوپوس) ، به علت عفونت مفصل و یا به علت استئوآرتریت یا آرتروز ایجاد شود. بیماری های متابولیک مانند نقرس هم میتوانند موجب التهاب مفصل شوند. در آرتریت مفصل دردناک و متورم شده و دچار خشکی و محدودیت حرکت و در مواردی، تغییر شکل میشود.

بورسیت : التهاب بورس های اطراف مفاصل میتواند موجب بورسیت شود. این التهاب دردی را ایجاد میکند که در مفصل احساس میشود.

تاندنیت : التهاب تاندون یا زردپی های اطراف مفاصل که به آن تاندنیت Tendinitis هم میگویند موجب بروز دردی میشود که به علت نزدیکی آن به مفصل در بسیاری اوقات در خود مفصل احساس میشود.

کشیدگی رباط : رباط یا لیگامان های اطراف مفاصل میتوانند به علت دررفتگی های مفصلی و یا قرار گرفتن مفاصل در وضعیت های نامناسب دچار کشیدگی شوند و این کشیدگی میتواند دردی را ایجاد کند که در خود مفصل احساس میشود.

مشکلات بیومکانیک مفصل : اشکالاتی در شکل مفصل و یا اشکال در کارکرد رباط های صلیبی، منیسک، رباط ها و عضلات اطراف مفصل، کندرومالاسی کشکک و بسیاری عوامل دیگر میتوانند موجب درد مفصل شوند.

دلایل ترسناک درد مفصل
درد مفصل در برخی موارد ممکن است به دلایل مهم دیگری باشد. از جمله این دلایل این موارد هستند:

درد مفصل زانو نشانه چیست؟
اگر جایی از بدنتان زخمی شود و آن را به خوبی تمیز نکنید، در صورتی که زخم نزدیک مفصل باشد، می تواند توسط باکتری هایی مانند استافیلوکوکوس اورئوس و یا استرپتوکوک آلوده شود و باعث آرتریت عفونی گردد. اگر متوجه ورم شدید و درد در ناحیه مورد نظر و تب و لرز گشتید، باید علت آن را پیگیری کنید. شایع ترین مفصلی که آسیب می بیند، مفصل زانو است، اما باسن، مچ پا و مچ دست نیز آسیب پذیرند. در صورت ابتلا به این مشکل، ممکن است به آنتی بیوتیک داخل وریدی نیاز پیدا کنید. همچنین ممکن است نیاز باشد پزشک چرک مفصل را تخلیه کند. آرتریت سپتیک یا عفونی در صورت عدم درمان، می تواند به عفونت تمام بدن منجر شود که کشنده است.

از نقرس چه می دانید؟
پروتئین خیلی زیاد در بدن می تواند مفصل را دچار مشکل کند. اگر شما بیش از حد پروتئین مصرف کنید، بدن تان اسیداوریک بسیار زیادی تولید می کند که بخشی از آن دفع نمی شود. این مسئله باعث یک واکنش التهابی شدید می شود که به آن نقرس می گویند و یکی از دردناک ترین انواع آرتریت است. علائم نقرس مانند گرما، ورم، قرمزی، و درد شدید مفصل است که معمولا ابتدا به انگشت شست پا و سپس سایر مفاصل انتشار پیدا می کند. تنها عامل خطر نقرس، مصرف بیش از اندازه ی پروتئین نیست. مصرف بیش از حد الکل و نوشیدنی های شیرین، کم آبی بدن و یا مصرف داروهای خاص (مانند مسدودکننده های بتا) نیز می توانند سبب نقرس حاد شوند. وزن بیش از حد بدن هم یکی دیگر از عوامل خطر است.

درد مفصل که کنه عامل آن است
بیماری لایم نوعی عفونت است که از طریق نیش نوعی کنه به انسان منتقل می شود. این کنه ها از طریق مکیدن خون انسان، این عفونت را وارد جریان خون می کنند. علائم اولیه شامل خستگی، تب، سردرد و در بسیاری از موارد راش های پوستی بزرگ است. با این حال اگر شما در منطقه ی بومی این بیماری زندگی نمی کنید، تشخیص آن کمی مشکل خواهد بود. سیستم ایمنی بدن افراد مبتلا به لوپوس، بیش از حد فعال است که به اشتباه می تواند مفاصل و همچنین پوست، خون، کلیه ها و اندام های دیگر را هدف قرار دهد. همراه با ورم و درد مفاصل ، ممکن است یک راش پروانه ای شکل در سراسر گونه نیز مشاهده گردد. اگر بیماری لایم در شما تشخیص داده نشود و درمان لازم صورت نگیرد، باکتری عامل این بیماری می تواند به مفاصل شما به ویژه زانوها راه پیدا کند.همچنین ممکن است سفتی گردن و درد دست و پا را نیز تجربه کنید. با گذشت زمان ممکن است قلب و سیستم عصبی نیز تحت تاثیر قرار بگیرند.

یک بیماری خطرناک پوستی
اگر این اختلال خودایمنی درمان نشود، می تواند تمام مفاصل را تخریب کند. سیستم ایمنی بدن افراد مبتلا به لوپوس، بیش از حد فعال است که به اشتباه می تواند مفاصل و همچنین پوست، خون، کلیه ها و اندام های دیگر را هدف قرار دهد. همراه با ورم و درد مفاصل ، ممکن است یک راش پروانه ای شکل در سراسر گونه نیز مشاهده گردد. اما علائم در افراد مختلف متفاوت می باشد. ریزش مو، مشکلات تنفسی، مشکلات حافظه، زخم دهان و خشکی چشم و دهان نیز می توانند از نشانه های لوپوس باشند.

یک اختلال خودایمنی
آرتریت روماتوئید یک اختلال خودایمنی است و بیشتر زنان را درگیر می کند (حدود ۷۵ درصد مبتلایان زن هستند). مسئله نگران کننده مشاهده این بیماری در افراد جوان است. متاسفانه گاهی مادران جوانی دیده می شوند که با یک التهاب مفصلی بسیار بد در دست شان ناچار به مراقبت از نوزادان خود نیز هستند.مفاصل متورم و احساس خشکی مفاصل بعد از بیدار شدن از خواب در صبح از علائم آرتریت روماتوئید هستند. همچنین ممکن است خستگی، تب و یا کاهش وزن بی دلیل نیز مشاهده شود.البته نمی توان همه دلایل درد مفاصل را به طور کامل رفع کرد، اما همه آن ها را می توان درمان نمود. برخی از آن ها با مصرف یک دوره آنتی بیوتیک و سایر داروهای تجویزی درمان خواهند شد و برخی دیگر به مرور زمان خود به خود رفع می شوند. اما هر درد طولانی در مفاصل حتما دلیل محکمی دارد که باید توسط پزشک بررسی و شناسایی شده و مراقبت های اولیه انجام بگیرد. پزشک احتمالا شما را به یک روماتولوژیست و یا دکتر متخصص آرتروز ارجاع می دهد تا مطمئن شود که تشخیص درست بوده یا نه.

منبع:الو دکتر

آلان خوانچه زر

نویسنده بخش پزشکی تکنولوژی پایگاه خبری زانست

درباره آلان خوانچه زر

آلان خوانچه زر مدیر سلامت و پزشکی. دانشجوی تکنولوژی جراحی

این مطالب را نیز ببینید!

طرح بیمه سلامت همگانی در مناطق کم برخوردار کردستان کلید خورد

سنندج- زانست- مدیرکل بیمه سلامت کردستان با اشاره به اجرای طرح ساماندهی پوشش بیمه پایه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *