پایگاه  خبری زانست

مؤسسات کردستان‌شناسی در دانشگاه‌های کردستان راه اندازی شود

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌‌‌‌های مذهبی گفت: مراکز علمی و دانشگاه‌های استان کردستان باید برای راه‌اندازی مؤسسات کردستان‌شناسی و مطالعات باستانی اقدام کنند.

به گزارش پایگاه خبری زانست از سنندج،حجت‌الاسلام علی یونسی، امروز (۱۱تیر) در مراسم افتتاح کنگره بین المللی مشاهیر کُرد که در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد، اظهارداشت: عنوان کنگره مشاهیر کرد برای برگزاری این مراسم انتخابی درخور و شأن مراسم بوده است.

وی با اشاره به ضرورت برگزاری کنگره تجلیل از مفاخر و مشاهیر کرد، افزود: جوانان این مرز و بوم باید با تاریخ، فرهنگ، گذشته، پیشینه و تمدن خود را شناخته و به دیگران نیز بشناسانند.

حجت‌الاسلام یونسی عنوان کرد: دشمنان امروز در تلاشند تا ما را بی‌هویت و بی‌شناسنامه جلوه دهند و مردم ما را در مقابل هم قرار دهند و با این کار بذر تفرقه‌افکنی و کینه‌توزی را بین مردم ما بکارند که اگر ما گذشتگان و فرهنگ و تاریخ خود را نشناسیم در دام دشمن گرفتار می‌شویم.

وی بیان کرد: در این منطقه نام‌آورترین ملت‌ها، ملت ایران است و زمانی که نام و نشانی از قدرت‌ها و ابرقدر‌ت‌ها در سطح جهان نبوده، نام ایران در جهان می‌درخشید و اولین امپراطوری‌ها مربوط به ایران بوده است.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های مذهبی افزود: زمانی که کوروش جهان را بدون هیچ کشت و کشتار و خونریزی فتح کرد و دولت جهانی را تشکیل داد و با اتحاد کرد و فارس حکومتی جهانی را تشکیل داد تمام آسیا، آفریقا و اروپا در سیطره این ابرقدرت آن زمان ایران قرار گرفت.

وی با اعلام اینکه ملتی نام آور می‌شود که مردان و زنانی نام آور داشته باشد، بیان کرد: دانشمندان، مشاهیر و مفاخر حرمتشان آنقدر زیاد است که مردم باید به در و دیوار خانه‌های آن‌ها نیز باید احترام بگذارند.

حجت‌الاسلام یونسی عنوان کرد: علما و دانشمندان فقط منظور علما نیست بلکه منجم، فیزیکدان، شیمیدان، هنرمند، منجم و فیزیکدان هم یک عالم و شایسته احترام هستند حتی اگر مسلمان نباشند.

وی خاطرنشان کرد: ویژگی‌های ملت ایران بین مردم کرد به بهترین وجه حفظ شده است و بر همین اساس و بنابر فرمایش مقام معظم رهبری ما مردم کرد را به عنوان یک مردم فرهنگی می‌شناسیم.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های مذهبی افزود: مردم کرد را با ویژگی شجاعت، صداقت، مهربانی، گذشت، هنردوستی و علم‌جویی می شناسیم و این ویژگی‌های انسانی است.

حجت‌الاسلام یونسی در ادامه گفت: مراکز علمی و دانشگاه‌های استان کردستان باید برای راه‌اندازی مؤسسات کردستان‌شناسی و مطالعات باستانی اقدام کنند چراکه هزاران طالب علم و متخصص در همه رشته‌ها وجود دارند که باید بکارگیری شوند.

وی یادآور شد: تاریخ شناسان و ایران شناسانی صاحب علم و کرد وجود دارند اما چرا باید بیکار باشند. مسئولان گزینش سختگیری را کنار بگذارند چراکه یک دانشمند و مفاخر که ضد انقلاب و ضد ایران نمی‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: باید همه باهم برای بازشناسی کرد و کردستان همتی جدی داشته باشیم و خود را هم به خودمان و هم در ایران و در جهان بشناسانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام دوست عزیز

شما میتوانید برترین مطالب و مقاله های علمی و سلامتی پزشکی را در پایگاه سلامت ما دنبال کنید.