پایگاه  خبری زانست

۹۰ درصد از نیات واقفان کردستان وقف مساجد است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان به شناسایی ۸۵۰ نیت واقف در وقف‌نامه‌های کشور اشاره کرد و گفت: علیرغم وجود این تعداد نیت ۹۰ درصد از نیات واقفان کردستان وقف مساجد و امورات دینی بوده که این امر نشان از دغدغه واقفان استان برای حوزه دین بوده است.

 

به گزارش خبرنگارپایگاه خبری زانست از سنندج،حجت‌الاسلام محمد کاروند، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان در مراسم اختتامیه ششمین جشنواره سراسری وقف چشمه همیشه جاری که امروز، چهارم شهریورماه در پردیس سینما بهمن سنندج برگزار شد، اظهار داشت: برای واقف بودن نیاز به داشتن پول و ثروت زیاد نیست بلکه هر فرد با هر توان و تخصصی می‌تواند واقف باشد.
حجت‌الاسلام کاروند با تأکید بر ترویج وقف‌های کوچک در جامعه افزود: وقف‌های کوچک و اندک در هر بخشی می‌تواند ثمرات بزرگی را در جامعه داشته باشد.

وی با اعلام اینکه هنرمندان باید در ترویج وقف‌های کوچک اداره اوقاف و امور خیریه را یاری دهند، عنوان کرد: نصب یک آب سردکن در اماکن عمومی نیز می‌تواند وقف باشد و با نوشیدن هر جرعه آب از آن واقف در ثواب آن شریک است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان به وقف‌های دست جمعی و خانوادگی به عنوان یکی دیگر از نوآوری‌های سازمان اوقاف و امور خیریه اشاره و افزود: در راستای اجرای این امر گروهی می‌توانند با کمک هم در یک بخش وقفی را داشته باشند و در ثمره ثواب آن با هم شریک باشند.

وی افزود: وجود وقف در هر شهر و خانواده‌ای نشان از فرهنگ ومتعالی و متدین بودن آن‌ها دارد و نمونه عینی این امر در استان کردستان بوده که در تمام شهرهای آن وقف‌های متفاوت از گذشته‌های دور وجود داشته است.

وی با اشاره به اینکه وقف یک مفهوم ناآشنا برای جوانان و نوجوانان است، افزود: در این راستا و برای ترویج بیشتر فرهنگ وقف هنرمندان با خلق آثار هنری خود می‌توانند نقش مؤثری در این امر خیر داشته باشند.

حجت‌الاسلام کاروند به برگزاری ششمین جشنواره وقف چشمه همیشه جاری اشاره کرد و افزود: بخش هنرهای تجسمی ششمین جشنواره وقف به استان کردستان واگذار شده است.

 

وی افزود: هنرمندان در این جشنواره با استفاده از هنر خود آثار و برکات وقف و مضرات موقوفه خواری را به تصویر می کشند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان با اشاره به اینکه بانوان مشارکت خوبی در امر وقف دارند، عنوان کرد: بیش از چهار هزار موقوفه کشور را بانوان وقف کرده‌اند.

حجت الاسلام کاروند در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: سیره پیامبر اکرم(ص) و صحابه گرانقدرشان نشان می‌دهد که این صحابه همواره بخشی ازدارایی خود را به امر وقف اختصاص داده‌اند واین نشان از اهمیت سنت حسنه وقف در جامعه است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام دوست عزیز

شما میتوانید برترین مطالب و مقاله های علمی و سلامتی پزشکی را در پایگاه سلامت ما دنبال کنید.