پایگاه  خبری زانست

عدم حمایت خانواده‌ها زمینه‌ساز بازگشت دوباره اعتیاد در کردستان

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کردستان گفت: کردستان یکی از استان‌های ضعیف کشور از لحاظ عدم حمایت خانواده‌ها از افراد بهبود یافته بوده و انتظار می‌رود رسانه‌ها در این خصوص ما را یاری کنند

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری زانست ازسنندج،از رحمان حریری شامگاه امروز در نشست خبری اعضای کمیسیون‌های تخصصی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کردستان در سنندج اظهار کرد: متاسفانه در کشور ما بیش از ٧٠ درصد هزینه به بخش درمان مواد مخدر اختصاص می‌یابد در حالی که این مهم در کشورهای توسعه‌یافته بالعکس بوده و بیشترین هزینه‌ها در بخش پیشگیری است.
وی افزود: دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مسئولیت هماهنگی و نظارت بر فعالیت های این عرصه را بر عهده دارد و زیر نظر این شورا ١٠کمیته تخصصی با مشارکت مستقیم ٢٠ ارگان فعالیت دارند.
حریری خاطرنشان کرد: همه دستگاه‌های اجرایی باید بدانند که مصوبه‌های این شورا لازم الأجراست و هرگونه کم کاری در این عرصه آسیب‌های جدی را در جامعه به دنبال دارد.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کردستان در بخشی دیگر از سخنان خود به نقش ویژه رسانه‌ها در امر مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد و گفت: در آینده نزدیک اتاق فکری با حضور فعالان رسانه‌ای استان تشکیل خواهیم داد.
حریری همچنین از برگزاری دومین جشنواره استانی رسانه و کاهش آسیب‌های اجتماعی اعتیاد در سال جاری خبر داد و گفت: با رایزنی های به عمل آمده با ستاد مرکزی مبارزه با مواد مخدر سعی می‌کنیم بخشی از اعتبارات اختصاص داده شده به صدا و سیما در امر مبارزه با مواد مخدر را به دیگر رسانه‌های استان اختصاص دهیم.
وی همچنین از حمایت روانی خانواده‌ها از افراد بهبودیافته به عنوان امری مهم در کاهش تعداد معتادان نام برد و گفت: متاسفانه وضعیت استان از لحاظ حمایت روانی خانواده‌ها مناسب نیست و امیدواریم با همکاری رسانه‌ها این مهم تقویت شود.
وی افزود: شهرداری‌ها نیز بر اساس قانون باید ٢٠درصد اعتبارات فرهنگی خود را به امر مبارزه با مواد مخدر اختصاص دهند لذا در روزهای آتی دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان به این امر ورود پیدا می‌کند.
هومن قصری معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز در این نشست از مراجعه ١٠هزار نَفَر در سال گذشته به مراکز متادون گرافی استان خبر داد و گفت: درمان مناسبی برای بسیاری از موادهای مخدر صنعتی وجود ندارد و خانواده ها باید از فرزندانشان در برابر بلای خانمان شود اعتیاد مراقبت نمایند.
وی افزود: در این مدت ۵۴۴ نَفَر بیمار بی‌خانمان و ۵هزار نفر در مراکز اقامتی استان استفاده نموده و از خدمات درمانی و حمایتی بهره‌مند شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام دوست عزیز

شما میتوانید برترین مطالب و مقاله های علمی و سلامتی پزشکی را در پایگاه سلامت ما دنبال کنید.