صفحه اصلی / آموزش / مبارزه با علف‌های هرز در ۳۶۰ هزار هکتار از مزارع کردستان انجام شد

مبارزه با علف‌های هرز در ۳۶۰ هزار هکتار از مزارع کردستان انجام شد

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت : امسال در ۳۶۰ هزار هکتار از مزارع استان با علف‌های هرز مبارزه شده که این میزان نسبت به سال گذشته ۱۳۰ هزار هکتار افزایش یافته است.

به گزارش زانست از سنندج، محمد صالح احمدی روز شنبه(۱۲خرداد) در جلسه ستاد گیاه پزشکی استان که به صورت وبیناری در سنندج تشکیل شد، اظهار کرد: افزایش سطح مبارزه با علف‌های هرز نشان‌دهنده اهتمام مسئولان و کشاورزان به این موضوع و درک اهمیت آن در حفظ سلامت محصولات کشاورزی است.

وی با اشاره به اینکه به کشاورزان توصیه می‌شود برای مبارزه با علف‌های هرز و آفت سن از روش‌های اصولی و علمی استفاده کنند، افزود: برای اطلاع‌رسانی به کشاورزان در خصوص مبارزه با علف‌های هرز، از طریق صدا و سیمای مرکز استان و رسانه‌های دیگر تاکنون چندین برنامه و خبر پخش شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان ادامه داد: پایش مزارع برای رصد آفت سن غلات به طور مداوم انجام می‌شود و حتی برای روزهای تعطیل، شیفت‌های کاری در نظر گرفته شده است.

احمدی با بیان اینکه پایش مستمر مزارع برای رصد آفت سن و انجام اقدامات به موقع، از بروز خسارات به محصولات جلوگیری می‌کند، ادامه داد: با توجه به افزایش دمای هوا، مبارزه با آفت سن باید به طور مستمر ادامه یابد و گرم شدن هوا می‌تواند شرایط را برای رشد و تکثیر آفت سن مساعد کند، لذا ضروری است مبارزه با این آفت با جدیت بیشتری دنبال شود.

وی یادآور شد: با استفاده از مشاوره کارشناسان جهاد کشاورزی، می‌توان بهترین روش‌های مبارزه با آفات و بیماری‌ها را برای هر منطقه خاص تعیین و با رعایت اصول کشاورزی پایدار و استفاده از روش‌های کم‌خطر، به حفظ سلامت محیط زیست و ارتقای کیفیت محصولات کشاورزی کمک کرد.

از مساحت ۲۹ هزار کیلومتر مربع استان کردستان، افزون بر یک میلیون و ۲۹۴ هزار هکتار آن را مراتع، ۳۷۳ هزار هکتار آن را جنگل ها و بیش از یک میلیون و ۱۶۰ هزار هکتار آن را اراضی زراعی و ۵۶ هزار و ۵۵۷ هکتار آن را هم باغات به خود اختصاص داده است.

از مجموع اراضی زراعی استان هم ۷۹۷ هزار و ۳۰۱ هکتار آن هر ساله زیر کشت محصولات زراعی می رود و مابقی به صورت آیش باقی می ماند؛ ۱۶ درصد اراضی کشاورزی استان آبی و ۸۴ درصد باقی مانده آن معادل بیش از ۷۱۸ هزار هکتار آنرا اراضی دیم تشکیل داده است.

پایان پیام/

درباره شهین امجدی

این مطالب را نیز ببینید!

هر قاضی به طور متوسط در کردستان ۱۸۰ پرونده را بررسی کرده است

حجت الاسلام حسینی گفت: سال گذشته به طور متوسط هر قاضی ۱۸۰ پرونده را بررسی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *