پایگاه  خبری زانست

محیط زیست کردستان حامی حوزه‌های تولید و اشتغال است

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: این اداره کل در راستای تحقق شعار سال از تولید و اشتغال در استان با رعایت و توجه ویژه به الزامات زیست محیطی حمایت خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری زانست از سنندج،فریبا رضایی امروز(۱۸خرداد) در نشست خبری با اصحاب رسانه استان به مناسبت هفته محیط زیست، از عدم حضور برخی اهالی رسانه انتقاد کرد و اظهار داشت: انتظار می‌رود خبرنگاران خود پیگیر مباحث محیط زیست باشند و آن را در اولویت کارهای خود قرار دهند.

وی اضافه کرد: خود خبرنگاران می‌بایست درخواست برگزاری نشست می‌کردند نه اینکه دعوت شوند هم حضور پیدا نکنند ضمن اینکه برخی اصحاب رسانه در استان بجای اینکه بی طرفانه عمل کنند هنوز در ارتباط با محیط زیست جانبدارانه قلم می‌زنند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه محیط زیست در کشور با ۲ چالش عمده مربوط به مدیریت منابع آب و پسماند مواجه است، گفت: توسعه از الزامات جوامع انسانی است ولی باید با حفظ منابع و موهبت‌های زیست محیطی محقق شود.

وی یادآور شد: رویکرد ما هیچگاه محیط ایستی نبوده و نخواهد بود چرا که شعار دولت تدبیر و امید، محیط زیستی بوده و همه اقدامات هم در راستای تحقق این شعار انجام گرفته است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان اظهار داشت: برای تحقق شعار سال که از سوی مقام معظم رهبری به نام رونق تولید نامگذاری شده از تولید و اشتغال حمایت می‌کنیم و در کنار این حوزه‌ها خواهیم بود.

وی افزود: حداکثر زمان پاسخگویی محیط زیست به استعلامات مربوطه ۲ ماه است ولی ما تمام تلاش خود را بکار گرفته‌ایم تا ظرف مدت یک ماه رأی نهایی را صادر کنیم.

این مقام مسئول فاضلاب انسانی را از پر چالش ترین و مهمترین مباحث زیست محیطی دانست و تاکید کرد: از یک هزار و ۹۰۰ روستای استان ۱۷۸ روستا خالی از سکنه است و مابقی آن از پنج تا بیش از ۴۰۰ خانوار جمعیت دارند که همه آنها فاضلاب انسانی تولید می کنند.

رضایی با اشاره به اینکه فاضلاب روستاها به رودخانه و چشمه‌ها وارد می‌شود، افزود: بی شک ورود فاضلاب انسانی به منابع آبی موجب آلودگی و در نتیجه به خطر افتادن سلامت مردم می‌شود و باید برای تصفیه آن اقدامات اساسی انجام شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست کردستان به وضعیت ورود فاضلاب به تالاب بین المللی زریبار مریوان اشاره کرد و گفت: اکنون تنها فاضلاب سه روستا آن هم بطور غیر مستقیم وارد دریاچه می‌شود که برای رفع این معضل درخواست ۲۲ میلیارد ریال اعتبار از سوی آب و فاضلاب روستایی استان داده شده است.

رضایی افزود: بر اساس وعده‌های داده شده تا پایان سال جاری شاهد انسداد ورود تمام فاضلاب‌های روستایی به دریاچه زریبار خواهیم بود.
وی با بیان اینکه دریاچه زریبار مهمترین منبع آب شیرین استان است، یادآور شد: انسداد فاضلاب‌های محلات سردوشی و استادیوم شهر مریوان هم برعهده آب و فاضلاب شهری است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان یادآور شد: پناهگاه حیات وحش و تالاب زریبار دارای حجم تقریبی آب بیش از ۳۰ میلیون مترمکعب است و سرریز آب دریاچه از قسمت جنوبی با نام رودخانه مریوان خارج می‌شود.

رضایی اظهار داشت: تاکنون ۹۷ نوع پرنده، ۳۱ گونه پستاندار، ۱۳ گونه خزنده، ۱۱ نوع ماهی یک گونه مارماهی، پنج گونه فیتوپلانکتون و ۱۷ گونه زئوپلانکتون در تالاب بین المللی زریبار شناسایی شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان از دیگر منابع آلاینده آب استان را وجود زباله دانست و افزود: سو مدیریت زباله را در حواشی رودخانه‌های فصلی و چشمه‌ها در سطح این استان شاهد هستیم.

رضایی با اشاره به تولید روزانه بیش از یک هزار و ۵۰۰ تن زباله در سطح استان افزود: کاملاً و بطور زیرپوستی منابع آب آبیاری اراضی کشاورزی در حال آلوده شدن به دلیل دپوی زباله‌ها است.
وی از دیگر موارد آلوده کننده آب و خاک استان را واژگونی تانکرهای حامل مواد سوختی در حریم رودخانه‌ها اعلام کرد و یادآور شد: در سال گذشته ۲۹ مورد واژگونی تانکر سوخت در استان داشتیم که بارها تذکرات و درخواست‌هایی مبنی بر مدیریت این مساله را به مسئولان ذیربط ارائه کرده‌ایم.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست کردستان هم در ادامه این نشست اظهار داشت: برای هر واحد تولیدی و خدماتی که موجب آلودگی آب، هوا و خاک شود اخطاریه صادر می‌شود.

اقبال حمیدی اضافه کرد: سال گذشته ۸۶ مورد اخطاریه برای واحدهای آلاینده در استان صادر شد که از این تعداد ۳۶ مورد منجر به صدور دستور تعطیلی و در نهایت پلمب ۹ واحد شد.

وی افزود: بعد از صدور اخطاریه اگر صاحب واحد اقدام به اصلاح نکند بعد وارد فاز دستور تعطیلی و اگر باز هم تمیکن نکرد آنگاه پلمب انجام می‌شود.
معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست کردستان بیان کرد: تمام ۱۷ مرکز بیمارستانی موجود در استان مجهز به دستگاه بی خطرسازی پسماندهای بیمارستانی هستند و از این لحاظ جای نگرانی وجود ندارد.

حمیدی تاکید کرد: محیط زیست استان اواخر سال گذشته مجهز به دستگاه سنجش گاز خروجی صنایع شد و تا پایان خرداد امسال هم دستگاه سنجش ذرات آلاینده تحویل استان داده می‌شود.

گفتنی است،۱۵تا ۲۱خرداد در ایران به عنوان هفته محیط زیست انتخاب شده و در این هفت روز برنامه‌های مختلفی در سطح استان‌ها برای آگاه رسانی هر چه بیشتر مردم برگزار خواهدشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام دوست عزیز

شما میتوانید برترین مطالب و مقاله های علمی و سلامتی پزشکی را در پایگاه سلامت ما دنبال کنید.