پایگاه  خبری زانست

مرزهای «سیران‌بند» بانه و «سیف» سقز با وجود موافقت دو وزیر هنوز باز نشده است

استاندار کردستان بازگشایی مرز سیران‌بند بانه و سیف سقز را مطالبه جدی مرزنشینان عنوان کرد و گفت: متاسفانه علی‌رغم موافقت وزیر کشور و وزیر امور خارجه و بعد از یک سال و نیم مکاتبه، هنوز بازگشایی این دو مرز محقق نشده است

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری زانست از سنندج،بهمن مرادنیا ظهر امروز در سومین جلسه اصلی کمیسیون برنامه‌ریزی هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان، با انتقاد از برخی ناهماهنگی‌هایی که در بین دستگاه‌ها در مرز باشماق وجود دارد، اظهار کرد: با وجود وعده‌های شرکت نفت در خصوص ایجاد جایگاه سیار سوخت در مرز، این مهم با گذشت چند ماه هنوز تحقق نیافته است.
وی خاطرنشان کرد: این ناهماهنگی بین دستگاهها موجب شده در خصوص صادرات و واردات و بحث مبادلات مرزی دچار مشکل باشیم و از ظرفیت مرز باشماق به درستی استفاده نکنیم.
استاندار کردستان تصریح کرد: رفتاری که با سایر گمرکات صورت می‌گیرد در مرز باشماق هم همینطور باشد و این درخواست استان از مسوولان کشوری است.
وی خاطرنشان کرد: قطع مبادلات مرزی در کردستان امکان‌پذیر نیست؛ چون مرزنشینان کردستان شغل ندارند و تا زمانی که بازارچه‌های مرزی فعال بود؛ کمترین مشکل را در مورد قاچاق و ترددهای غیرمجاز و کشته شدن ترددکنندگان غیرمجاز مرزنشین داشتیم؛ اما الان همه اینها تشدید شده است.
استاندار کردستان عنوان کرد: ما راه را می‌بندیم و انتظار داریم هیچ کس هم به صورت غیرمجاز عبور نکند، بلکه باید راه را به درستی برای داد و ستد مرزنشینان باز کنیم.
وی عنوان کرد: برای رفع این مشکل راهکارهایی ارائه کرده‌ایم و پیشنهادهایی برای شخص رئیس جمهور فرستاده‌ایم لذا در قالب ثبت سفارش یک سقف تعیین شود تا بر اساس آن در استان عمل کنیم.
استاندار کردستان در ادامه به بسته‌شدن مرز سیران‌بند و سیف سقز هم گریزی زد و افزود: بیش از یک سال و نیم است برای برقرار شدن تردد در این دو مرز مکاتبه انجام می‌دهیم، اما متاسفانه علی‌رغم موافقت وزیر کشور و وزیر امور خارجه، هنوز این موضوع تحقق پیدا نکرده است.
وی عنوان کرد: بازگشایی این دو مرز مطالبه جدی مردم است که قطعا به کاهش قاچاق کمک خواهد کرد و در ارتقای درآمد مردم و نیز موثر خواهد بود.
مرادنیا اظهار داشت: زمینه صادرات باید برای تولیدکنندگان فراهم شود تا بتوانند از ظرفیت مرز در راستای صادرات بخشی از تولیدات مازاد بر نیاز استان اقدام کنند.
وی گفت: این همه تلاش می‌شود صادرات صورت بگیرید ولی گاهی از فرصت‌هایی که در این راستا وجود دارد به نحو احسن استفاده نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام دوست عزیز

شما میتوانید برترین مطالب و مقاله های علمی و سلامتی پزشکی را در پایگاه سلامت ما دنبال کنید.