پایگاه  خبری زانست

تابع فرهنگ و هنر انسانی هستم و چیزی جز حرمت انسانی برایم لذت بخش نیست

اسطوره موسیقی کردستان گفت: تابع فرهنگ و هنر انسانی هستم و چیز دیگری جز این در من تاثیرگذار و لذت بخش نیست.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری زانست از سنندج ،استاد مظهر خالقی در آیین اختتامیه کنگره مشاهیر کرد که در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد، اظهار داشت: همبستگی و همزیستی را پرودگار ما بنا نهاده است و این را باید محفوظ کنیم تا خداوند از ما نرنجد.

وی افزود: اینجا شهر من و زادگاه من است و هر کسی به زادگاهش فخر دارد و افتخار می‌کند. من شهرم را با “مستوره اردلان” می‌شناسم مورخ نویسنده و شاعر؛ با آیت الله محمد مردوخ می‌شناسم و دیگر بزرگانی که این فرهنگ را به ما دادند تا اهل فرهنگ و هنر و علم باشیم.

خالقی ادامه داد: امروز افتخار می کنم که در میان افرادی که سال‌ها جستجویشان می کردم قرار دارم. سال‌هاست صدایشان را در بیرون از شهر و دیارم می شنیدم. آوازه هنر کردها در بیرون از ایران هم شنیده می‌شود.

وی در ادامه گفت: فرهنگ قوانینی است که انسان‌ها خودشان درست کرده اند تا با هم زندگی کنند.

خالقی در ادامه سخنان خود ذکر کرد: پیام این حرکت فرهنگی را از طریق دانشگاه کردستان دریافت کردم و به زودی آشکار شد که یک حرکت فرهنگی انسانی بود که اولین پشتیبان آن استاندار کردستان است.

وی افزود: در طول زندگیم آدم های زیادی دیده ام و به دلیل سن و تجربه ای که از بچگی به خاطر صدایم دارم و درس گرفته ام می توانم تشخیص دهم که روح آدم ها چقدر به من نزدیک است و بر همین اساس طی این دو روز متوجه شدم که این کنگره حرکتی انسانی، فرهنگی و پیشرفته است که می تواند دستگاری همه آدم های کرد را به دنبال داشته باشد. چرا که سرچشمه آن علم و معرفت و آدم هایی هستند که جایگاه مهمی دارند.

وی گفت: افتخار می کنم اولین باری که قدم به وطنم گذاشتم و برگشتم با این حرکت فرهنگی عظیم که وعده داده اند و بسترش فراهم است توام شده است. از خدا می خواهم که شما را برای ادامه و اتمام این حرکت بزرگ و انسانی توفیق دهد.

استاد خالقی عنوان کرد: تابع فرهنگ و هنر انسانی هستم و چیز دیگری جز این در من تاثیرگذار و لذت بخش نیست. به جز حرمت انسان که از ناله درون از کلام، شعر، موسیقی، هنر، نقاشی و صداهای داوودی الهام گرفته ام.
استاد خالقی ادامه داد: متاسفانه به علت مشکلاتی که وجود داشته نتوانسته ام یک خواننده همیشگی باشم. من در کنار اینکه زندگیم را اداره می کنم کارهای دیگری هم داشته ام و آرزو می کردم که خواننده باشم چرا که موزیک حداقل سه بعد انسانی دارد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: کلام، تاریخ و سرگذشت، آوایی که از درون یک انسان بر اساس واقعیت درونش اعم از جنگ و شادی و خنده دلبر و زیبایی طبیعت و شکرگزاری احدیت است همه در لابه لای یک ملودی و یک صدا از حنجره بیرون می آید، غیر از این هم اگر یک خواننده صدایی داوودی داشته باشد این عظمت را به همگان نشان می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام دوست عزیز

شما میتوانید برترین مطالب و مقاله های علمی و سلامتی پزشکی را در پایگاه سلامت ما دنبال کنید.