پایگاه  خبری زانست

مشاهیر کرد در برهه هایی از زمان مغفول و مظلوم واقع شده اند

استاندار کردستان گفت: در کنگره مشاهیر کرد، یادآور این نکته است که کردستان سرزمینی است کهن و به درازای تاریخ که مشاهیر و مفاخر فراوانی را به جامعه بشری معرفی کرده است و در برهه هایی از زمان این مشاهیر مغفول و مظلوم واقع شده اند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری زانست از سنندج،بهمن مرادنیا صبح امروز (۱۱ تیرماه )در مراسم افتتاحیه کنگره مشاهیر کرد که در دانشگاه کردستان برگزار شد، اظهار کرد: کنگره مشاهیر کرد با همه عوامل و دست اندر کاران، می کوشد تا هنر، فرهنگ و تاریخ گرانسنگ این دیار، به منصه ظهور گذاشته شود تا کردستان عزیز این قطعه بهشت ایران زمین به سراسر جهان معرفی شود .

استاندار کردستان بیان کرد: اگر امروز در این مراسم وزین، فارسی صحبت می کنم، می دانم که در بسیاری از شبکه های ملی و فراملی به صورت زنده پخش می شود، اما همه باید بدانند که در این جمع میهمانان بزرگواری هستند که زبان مادریشان کردی است اما با لهجه های بادینی، کرمانجی، سورانی، زازا، کلهری، اردلانی، سلیمانیه ای، مکری، کرمانشاهی، گروسی و سنندجی صحبت می کنند و این نشان از غنای فرهنگ و زبان کردی است که با افتخار کامل در کنگره مشاهیر کرد، در خدمت هنرمندان و نام آورانی هستیم که بزرگترین هدف زندگیشان خدمت به ایران و ایرانیان است.

وی ادامه داد: ممکن است در سنوات گذشته نتوانسته باشیم به شیوه مطلوب و مناسب کرد را به جهانیان معرفی کنیم اما یکی از اهداف عالیه این کنگره، معرفی و شناساندن مردم کرد است که سراسر زندگیشان صلح و دوستی است و پیام اتحاد و انسجام همه جانبه است.

مرادنیا افزود: کردها به راحتی می توانند احساسات و درک واقعی خود را از دنیای پیرامون و حقیقت های هستی، اظهار کنند، در این میان هنرمندان این احساسات لطیف و درک ظریف را با خلق آثاری بی نظیر ماندگار کرده اند.
استاندار کردستان بیان کرد: در کنگره مشاهیر کرد، مفاخر علوم انسانی، زبان و ادبیات علوم پایه و مهندسی، علوم کشاورزی، هنر و علوم پزشکی مورد تجلیل قرار می گیرند و این یادآور این نکته است که کردستان سرزمینی است کهن و به درازای تاریخ مشاهیر و مفاخر فراوانی را به جامعه بشری معرفی کرده است و در برهه هایی از زمان این مشاهیر مغفول و مظلوم واقع شده اند.

وی گفت: این کنگره به منظور بها دادن بیشتر به مشاهیری که در قید حیات هستند می کوشد تا نامشان پرآوازه تر بماند از آنجا که کردستان استانی فرهنگی و هنری معرفی شده است، انجام کارهای بزرگ در این زمینه می تواند در توسعه همه جانبه این استان موثر واقع شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد : هنگامی که از زبان کردی سخن به میان می‌آید منظور زبانی است که کردها هم اینک با آن سخن می‌گویند زبان شناسان و مستشرقین می گویند که زبان کردی از زبان های هند و اروپایی و در زمره زبان های ایرانی است که با زبان فارسی قرابت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام دوست عزیز

شما میتوانید برترین مطالب و مقاله های علمی و سلامتی پزشکی را در پایگاه سلامت ما دنبال کنید.