پایگاه  خبری زانست

کنگره مشاهیر کرد، رویدادی برای تجلیل از نام آوران کرد در قید حیات است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با اشاره به برگزاری کنگره مشاهیر کرد در سنندج گفت: این کنگره به منظور تجلیل از سال ها تلاش و زحمت مشاهیر و نام آوران کرد در قید حیات، برگزار می‌شود.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری زانست به نقل از روابط عمومی کنگره مشاهیر کرد، از سنندج، جلال قلعه شاخانی در آیین افتتاح نمایشگاه کتاب از سری برنامه های کنگره مشاهیر کُرد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: کنگره مشاهیر کُرد، گردهمایی نام آوران کُرد در تمامی حوزه ها اعم از فرهنگی، سیاسی، هنری و علمی از اقصی نقاط دنیا است.

وی با اشاره به اینکه کمیته علمی این کنگره برعهده دانشگاه کردستان است، اضافه کرد: کارگروه هایی ذیل این کمیته برای انتخاب مشاهیر با حضور اساتید و متخصصان حوزه مربوطه تشکیل شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان افزود: مشاهیر کُرد در قید حیات در زمینه‌های هنر، زبان و ادبیات، علوم انسانی، کشاورزی، پزشکی و علوم پایه طی برگزاری چندین نشست و جلسه انتخاب شدند.
قلعه شاخانی گفت: شهرت و خدمات برجسته مشاهیر در جامعه و تأثیرگذاری آثار و تألیفات آنها برای کارگروه های پنجگانه کمیته علمی بسیار حائز اهمیت و مورد بحث بوده است.

وی اظهار داشت: طبیعی است که مردم دغدغه این را داشته باشند که مبادا نام آور کُردی در حوزه ای در این کنگره مورد غفلت قرار گیرد که دست اندرکاران برگزاری این کنگره تمام توان خود را بکار بستند تا این اتفاق روی ندهد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان افزود: هر بخش دارای چندین نامزد بوده که براساس آخرین روش های علمی اعضای کمیته ها موفق به انتخاب مشاهیر شدند و امیدواریم این کنگره در سنوات آینده هم استمرار داشته باشد تا بتوانیم دیگر مشاهیر کُرد را هم بخوبی به مردم بشناسانیم و از آنها تجلیل کنیم

قلعه شاخانی یادآور شد: از جمله برنامه های جنبی این کنگره شامل برگزاری چندین پنل تخصصی در خصوص مشاهیر، نمایشگاه خوشنویسی به زبان کُردی با دستخط اساتید برجسته ایران، نمایشگاه آثار مکتوب مشاهیر، شب شعرهای متعدد با حضور شاعران نامدار کُرد سراسر جهان، کنسرت موسیقی با حضور نامداران عرصه موسیقی، نمایش فیلم با موضوع و زمینه کُردها از جمله مهمترین برنامه فرهنگی هنری نخستین کنگره مشاهیر کُرد است.

کنگره بین المللی مشاهیر کُرد در روزهای ۱۱ و ۱۲ تیرماه امسال در دانشگاه کردستان برگزار می شود که در این رویداد کلان فرهنگی ۳۰ نفر از مشاهیر کُرد و کُردشناسان در سطح بین المللی مورد تجلیل قرار گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام دوست عزیز

شما میتوانید برترین مطالب و مقاله های علمی و سلامتی پزشکی را در پایگاه سلامت ما دنبال کنید.