پایگاه  خبری زانست

بهره برداری از علم ژنتیک برای تولید ارقام جدید در غلات

بهره برداری از علم ژنتیک برای تولید ارقام جدید در غلات

جعفری اذعان داشت:تعامل مراکز تحقیقات کشاورزی با ترویج تحولی عظیم در اموزش و روند هرچه بهتر تولید ایجاد خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری زانست از سنندج به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، خالد جعفری در بازدید از ایستگاه تحقیقات کشاورزی دیم روستای قاملو که باحضور رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، نماینده مردم محترم شهرستانهای قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی، رئیس بنیاد نخبگان استان، معاونین و مدیران جهاد کشاورزی استان انجام شد اظهار کرد:با توانمندی کشاورزان، و استفاده از شیوه های آبیاری نوبن و کاربرد مکانیزاسیون می تواند نقش مهمی در افزایش درآمد کشاورزان کردستان، ایجاد شغل و پایداری تولید داشت.

وی افزود :باتوجه به تغییر شیوه کار کشاورزی در استان کردستان و پیشرو بودن استان در بحث مکانیزاسیون می توان بابگارگیری توانایی مردم علاوه برپایداری تولید به پایداری درآمد هم رسید بر این اساس آموزش تضمین موفقیت در انجام اقدامات کشاورزی بوده و کارشناسان و بهره برداران باید ازآموزشهای لازم بهره‌مند شوند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت :ایستگاه تحقیقات کشاورزی قاملو در ۱۳۵هکتار رتبه یک کشوری را کسب نموده و در حال حاضر در غلات (گندم، جو،) فعالیت می کند.

وی تاکید کرد:این ایستگاه در دو فاز ابعاد تحقیقاتی دیم وتولید بذور پرورشی و هسته های بذر در راستای تولید بذرهای اولیه و گواهی شده فعالیت می کنند.

وی خاطرنشان کرد :این ایستگاه در زمینه تحقیقات دیم در کشور روی محصولاتی نظیر گندم، جو و دانه های روغنی متمرکز شده است براین اساس در ارتباط با گندم، جو دو فعالیت بهزراعی و بهنژادی فعالیت می کند.

جعفری در ادامه اظهار داشت :یکی از مشکلات دیم کشور ضعف تنوع ژنتیکی است که برای حل این موضوع ارقام مقاوم به سرما و سازگار با اقلیم باید تولید شود.

وی با تاکید بر اینکه قبلا فقط رقم سرداری در گندم تولید می شد افزود:با همت و تلاش همکاران سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان در راستای اجرای پروژه ارتقاء امنیت غذایی کردستان ۱۳ رقم جدید گندم معرفی شده که در ۴ ماه اخیر سال جاری ۱رقم جو، ۴رقم گندم و ۱رقم ماشک علوفه ای معرفی شده است.

وی عنوان کرد :سالانه ۸۵ تن بذر گواهی شده برای زراعت استان نیاز است که با هدف گذاری های انجام شده برای اجرای این طرح ۱۷هزار تن بذر گواهی شده تولید شده است هدف ما ابتدا تامین بذر استان و سپس کشور است.

به گفته وی :استان کردستان جزء ۴ استان تعیین شده برای تولید بذر مصرفی کشور خواهد بود.

جعفری همچنین با یاداوری اینکه اجرای پروژه ارتقاء امنیت غذایی کردستان طی پنج سال در سطح ۳۵۰هزار هکتار افزایش خواهد یافت

وی تصریح کرد :اگر اکنون نیز از روشهای سنتی گذشته استفاده می کردیم باید همچنان نگران افزایش و پایداری تولید می بودیم امابا استفاده از ارقام جدید دیم و آبی می توان به آینده کشاورزی استان امیدوار بود.

وی در پایان از حمایت های مسئولان ارشد استان به ویژه رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تقدیر و تشکر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام دوست عزیز

شما میتوانید برترین مطالب و مقاله های علمی و سلامتی پزشکی را در پایگاه سلامت ما دنبال کنید.