پایگاه  خبری زانست

کُرد سرمایه ایران و کردستان ذخیره‌گاه فرهنگی کشور است

فرماندار سنندج گفت: کرد سرمایه ایران و کردستان ذخیره‌گاه فرهنگی کشور به شمار می‌رود و برگزاری کنگره مشاهیر کُرد حرکتی در راستای همگرایی ملی است.

محمد ابراهیم زارعی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری زانست در سنندج اظهار داشت: اهمیتی که این کنگره دارد ما را به سمت همگرایی خواهد برد و ثابت خواهد کرد که کرد‌ها سرمایه ایران و کردستان ذخیره‌گاه فرهنگی کشور است.

وی افزود: کردها همواره در حفظ تمامیت ارضی و توسعه فرهنگی نقش مهمی داشته‌اند و اصیل‌ترین اقدام ایرانی به شمار می‌روند.
وی خاطر نشان کرد: زمانیکه خانه کرد سنندج راه‌اندازی شد برمبنای این مهم بود که همه بدانند کردها نقش بارزی در فرهنگ، ادبیات و موسیقی ایران داشته‌اند.

فرماندار شهرستان سنندج یادآور شد: برگزاری کنگره بین‌المللی مشاهیر کرد گام ارزشمندی در معرفی مفاخر و چهره‌های موفق کرد خواهد بود و به لحاظ سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و علمی بار مثبتی خواهد داشت و برای استان اثرگذار خواهد بود.

زارعی با اشاره به اینکه کنگره مشاهیر کرد مایه دلگرمی مردم و کسانیکه در استان، کشور و جهان در حوزه‌های مختلف فعالیت دارند، می‌شود، اعلام کرد: این مهم به ایجاد امید در جامعه و حفظ و تقویت وحدت ملی خواهد رسید.

وی با اشاره به این موضوع که کتابهای زیادی در کتابخانه ملی وجود دارد که نامی از مفاخر کرد در آن نیست، بیان کرد: باید افرادی باشند که این کتب‌ها را تصحیح کنند و در لابه لای کتاب‌ها و نسخه‌های خطی اسامی افراد فاخر و موفق و بزرگ را به مردم بشناسانند.
فرماندار سنندج در پایان خاطرنشان کرد: تا مدتها بزرگان ایران در صدر اسلام به دلیل اینکه عربی زبان رسمی بود، کتاب‌های خود را به زبان عربی می‌نوشتند اما به نام دانشمندان عرب از آنها یاد می‌شود در حالیکه باید ایرانیان را که قطعا کردهای مفاخر نیز در بین‌شان هستند را از میان آنها جدا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام دوست عزیز

شما میتوانید برترین مطالب و مقاله های علمی و سلامتی پزشکی را در پایگاه سلامت ما دنبال کنید.