پایگاه  خبری زانست

۵۱ درصد جرایم سایبری کردستان برداشت غیرمجاز از حساب های بانکی است

سرهنگ دانش‌پور گفت: ۵۱ درصد فراوانی جرایم سایبری استان کردستان مربوط به برداشت غیرمجاز از حساب های بانکی است.

به گزارش خبرنگار سایت زانست از سنندج، سرهنگ مهدی دانش‌پور امروز(۳مرداد) در نشست خبری با اصحاب رسانه استان که در سنندج برگزارشد، گفت: میزان جرایم مالی در فضای مجازی استان کردستان از ابتدای امسال تا اواخر تیرماه در مقایسه با سال گذشته ۳۲۲ درصد افزایش یافته است.
وی افزود: اکنون ۵۱ درصد فراوانی جرایم سایبری استان کردستان مربوط به برداشت غیرمجاز از حساب های بانکی است.

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی کردستان بیان کرد: در این مدت میزان جرایم فضای مجازی استان ۱۲۹ درصد رشد داشته است.

سرهنگ مهدی دانش‌پور اضافه کرد: کلاهبرداری و مزاحمت اینترنتی هر کدام با ۱۳ درصد، هتک حرمت و نشر اکاذیب با هشت درصد، ‌ انتشار فلیم های خصوصی با پنج درصد و سایر جرایم با ۱۰ درصد بیشترین فراوانی جرایم فضای مجازی در کردستان را تشکیل داده است.

وی در ادامه افزود: ۸۰ درصد جرائم سایبری را کشف کرده ایم، که بیشترین دلایل و انگیزه های این جرایم تسویه حساب و رقابت های شغلی، موضوعات ضد اخلاقی و منافع مالی بوده است.

سرهنگ دانش‌پور در زمینه محدوده سنی دستگیر شدگان نیز اذعان کرد:‌ کسی زیر سن ۱۴ سال دستگیر نشده و در محدوده سنی ۱۵ تا ۲۴ سال ۲۵ درصد، ۲۵ تا ۳۹ سال ۶۰ درصد و ۴۰ ساله به بالا ۱۵ درصد دستگیری ها را شامل می شود.

وی افزود: ترفند بسیاری از کلاهبرداری های اینترنتی به این شکل بوده که افراد برای خرید نرم افزارهای اغواگرانه یا شارژ ارزان قیمت به درگاه های جعلی بانک ها هدایت شده و اطلاعات بانکی آنها به سرقت رفته و مورد کلاهبرداری قرار گرفته اند بنابراین باید گول ترفندهای این کلاهبرداران اینترتنی را نخوریم .

سرهنگ دانش پورتصریح کرد: در حوزه جرایم سایبری با هیچ کسی تعارفی نداریم و هر تخلفی را در هر حوزه سایبری باشد آن را شناسایی و به دستگاه قضایی معرفی خواهیم کرد.

وی در ادامه افزود:‌ جدیدا در چهار شهرستان استان کردستان مرکز پلیس فتا راه اندازی شده و اکنون ۹ شهرستان صاحب مرکز پلیس فتا هستند و تنها شهرستان سروآباد بدون این مرکز است.

وی با بیان اینکه ۹۴۵ هزار نفر در استان از طریق تلفن ثابت و سیار از اینترنت بهره مند هستند، یادآور شد:‌ معادل ۱۱۰ درصد جمعیت استان، سیم کارت تلفن همراه در کردستان فعال است.

رئیس پلیس فتا کردستان در پایان خاطرنشان کرد:یک هزار و ۳۴۰ روستای کردستان از اینترنت پرسرعت بهره مند هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام دوست عزیز

شما میتوانید برترین مطالب و مقاله های علمی و سلامتی پزشکی را در پایگاه سلامت ما دنبال کنید.