صفحه اصلی / سلامت ( health ) / بیماری های داخلی / ۸ علائم حمله قلبی که یک ماه قبل ظاهر می شود

۸ علائم حمله قلبی که یک ماه قبل ظاهر می شود

در این گزارش به توصیف علائمی پرداخته می‌شود که ممکن است چند ماه قبل از وقوع حمله قلبی در فرد بروز کند. آگاهی در خصوص سلامت بدن برای هر کسی مفید است بنابراین بیش از اندازه حساس و وسواسی نشوید. تنها کافی است کمی به بدنتان و علائمی که بروز می‌دهد توجه کنید.

خستگی

خستگی غیرمعمول یکی از علائم اصلی است که نشان حمله قلبی قریب‌الوقوع می‌دهد. براساس گزارش‌ها، خستگی یک ماه قبل از حمله قلبی در ۷۰ درصد از زنان رویت می‌شود. حال سوال اینجاست که چگونه این خستگی را از خستگی معمول تشخیص دهیم؟ اگر فعالیت فیزیکی یا ذهنی دلیل اصلی خستگی نباشد و در انتهای روز بیشتر شود، از علائم حمله قلبی قریب‌الوقوع به شمار می‌رود.

در این نوع خستگی انجام کارهای ساده مانند مرتب کردن تخت یا حتی حمام کردن نیز دشوار و خسته‌کننده به نظر می‌رسد. خستگی به صورت آشکار در فرد بروز می‌کند بنابراین حتما متوجه این نشانه می‌شوید.

درد شکمی

دردهای شکمی، حالت تهوع در گرسنگی و سیری، احساس نفخ یا حتی دل درد از جمله علائم رایج قبل از حمله قلبی هستند. این علائم به صورت مساوی هم در مردان و هم در زنان دیده می‌شود. براساس گزارش‌ها در ۵۰ درصد موارد حمله قلبی افراد درد شکمی را تجربه کرده‌اند. دردهای شکمی قبل از حمله قلبی ماهیت تکرارشونده دارد؛ بدین صورت که رفع می‌شوند بعد از مدت کوتاهی دوباره برمی‌گردند. تنش فیزیکی باعث وخیم شدن دردهای شکمی می‌شود.

بی‌خوابی

بی‌خوابی از عواملی است که احتمال وقوع حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد. این نشانه همراه با سطح بالایی از اضطراب و حواس‌پرتی همراه است. براساس گزارش‌ها، بی‌خوابی در ۵۰ درصد از زنان با سابقه حمله قلبی گزارش شده است. بنابراین اگر شروع خواب، ادامه آن و صبح زود از خواب بیدار شدن با دشواری همراه باشد، باید بیشتر مراقب سلامت خود باشید.

تنگی نفس

تنگی نفس یا دُش‌دَمی عدم توانایی در تنفس عمیق است. در این حالت نفس‌ها سطحی و تعداد به شدت زیاد می‌شود. براساس گزارش‌ها، ۴۰ درصد از افراد با سابقه حمله قلبی تنگی نفس را گزارش کرده‌اند. این نشانه معمولاً در زنان و مردان تا ۶ ماه قبل از حمله قلبی رویت می‌شود.

تنگی نفس نوعی علامت هشدار در بدن است که نشان از وجود نقض در سلامت بدن می‌دهد. در این حالت فرد احساس می‌کند که به اندازه کافی هوا در اختیار نیست. تنگی نفس معمولاً با سرگیجه همراه است.

ریزش مو

ریزش مو یکی دیگر از علائم قابل‌رویت است که نشان وقوع حمله قلبی در آینده می‌دهد. این نشانه به طور معمول در مردان بالای ۵۰ سال دیده می‌شود اما در برخی موارد در زنان نیز گزارش شده است. کچلی و ریزش مو به افزایش سطح هورمون کورتیزول نیز مرتبط است. سوال اینجاست که این ریزش مو را چگونه از ریزش موی معمول تشخیص دهیم؟ در ریزش موی قبل از حمله قلبی، مو اغلب از منطقه تاج سر فرد می‌‌ریزد.

ضربان قلب نامنظم

آریتمی‌های قلبی یا تپش قلب معمولاً‌ با پانیک اتک(وحشت‌زدگی) و اضطراب، به‌خصوص در میان زنان، همراه است. آریتمی قلبی به صورت غیرمنتظره پدیدار می‌شود و به شکل‌های متفاوتی در هر فرد بروز می‌یابد.  ممکن است برخی دچار آرتیمیا یا تپش قلب نامنظم شوند و برخی دیگر نیز دچار تاکی‌کاردی یا افزایش ضربان قلب شوند. هیچ عامل خارجی در آریتمی قلبی دخالت ندارد.

فعالیت بدنی می‌تواند در افزایش ضربان قلب به‌خصوص در بیماری آترواسکلروزیس (تَصَلبِ شَرایین) نقش کلیدی داشته باشد. تپش قلب نامنظم یک تا دو دقیقه طول می‌کشد. نام یک بیماری در رگ‌ها که با رسوب لیپید و کلسترول کم‌چگال روی دیواره داخلی سرخ‌رگ‌های با قطر متوسط و بزرگ، مشخص می‌شود. اگر تپش قلب بعد از چند دقیقه به حالت عادی بازنگشت، فرد احساس سرگیجه و خستگی شدید می‌کند. توصیه می‌شود در این صورت به سرعت به پزشک مراجعه شود.

 تعرق بیش از حد

تعرق غیرمعمول یا بیش از حد یکی از نشانه‌های اولیه حمله قلبی است. این امر ممکن است در هر زمانی از شبانه روز اتفاق بیفتد. این نشانه در زنان بیشتر از مردان اتفاق می‌افتد و معمولاً با گرگرفتگی و عرق شبانه دوران یائسگی اشتباه گرفته می‌شود. تعرق بیش از اندازه با نشانه‌هایی از جمله پوست سرد و مرطوب و نشانه‌های شبیه به آنفولانزا همراه است. این نوع عرق کردن ربطی به دمای محیط یا فشار بدنی ندارد و در شب بیشتر است. تعرق شدید قبل از حمله قلبی در قسمت سر، سینه، کف دست‌ها، پاها و بالا تنه بیشتر است.

درد سینه

زنان و مردان درد سینه را در نواحی و شکل‎های مختلفی تجربه می‌‌کنند. درد سینه در مردان یکی از مهم‌ترین نشانه‌های حمله قلبی قریب‌الوقوع است و به هیچ عنوان نباید نادیده گرفته شود. براساس گزارش‌ها، درد سینه تنها در ۳۰ درصد از زنان با سابقه حمله قلبی دیده می‌شود. درد سینه می‌تواند گسترش یافته و احساس ناخوشایندی را در هر دو دست(در بیشتر مواقع دست چپ)، فک پایینی، گردن، شانه‌ها و شکم ایجاد کند.

این نوع درد سینه می‌تواند ماهیت دائمی یا موقت داشته باشد. زنان درد سینه را به شکل فشار مبرم بر قفسه سینه احساس می‌کنند. در مردان نیز دردی چاقومانند به همراه سوزش تجربه می‌شود.

چین و چروک روی نرمه گوش، بی‌حسی در عضلات ساق پا بعد از پیاده‌روی و سفید شدن زودرس مو در مردان از جمله علائم دیگر حمله قلبی است. همانطور که می‌دانید چاقی، کمبود فعالیت بدنی و استعمال دخانیات از عواملی هستند که خطر وقوع حملات قلبی را افزایش می‌دهند. بنابراین داشتن سبک زندگی سالم می‌تواند خطر حمله قلبی و بیماری‌های قلبی عروقی را تا حد زیادی کاهش دهد.

درباره آلان خوانچه زر

آلان خوانچه زر مدیر سلامت و پزشکی. دانشجوی تکنولوژی جراحی

این مطالب را نیز ببینید!

طرح بیمه سلامت همگانی در مناطق کم برخوردار کردستان کلید خورد

سنندج- زانست- مدیرکل بیمه سلامت کردستان با اشاره به اجرای طرح ساماندهی پوشش بیمه پایه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *