پایگاه  خبری زانست

۷۰درصد مردم از مبارزه دستگاه قضایی با مفاسد اطمینان خاطر دارند

به گزارش  پایگاه خبری زانست از سنندج، حجت الاسلام سیدحسین حسینی رئیس کل دادگستری استان کردستان ضمن تبریک هفته قوه قضاییه به همکاران قضایی و اداری و سازمان‌های تابعه قوه قضاییه در استان، اظهار کرد: به فرموده مقام معظم رهبری دوران ریاست آیت الله رئیسی بر قوه قضاییه مصداق بارز کار جهادی و انقلابی بود.

 

وی افزود: در خصوص سند تحول قضایی و اجرایی شدن آن در دستگاه قضایی استان اقدامات موثری انجام شد و در بحث رسیدگی به پرونده‌های قضایی، پرسنل دستگاه قضایی استان با تلاش شبانه‌روزی و پشتکار از انباشت پرونده‌ها جلوگیری کرده و در خردادماه سال جاری تعداد ۲۸ هزار و ۶۰۰ پرونده به دادگستری استان وارد شد.

 

وی بیان کرد: همچنین تعداد ۳۰ هزار و ۹۰۰ پرونده رسیدگی شده و منجر به صدور حکم شد که خوشبختانه تعداد ۲ هزار و ۳۰۰ پرونده از مانده پرونده های قبلی مختومه شدند.

 

رئیس کل دادگستری استان کردستان ضمن اشاره به مقوله زندان افزود: خوشبختانه در دوره تحول قضایی لزوم نگاه اصلاحی و بازاجتماعی کردن زندانیان و همچنین نظارت مستمر قضات بر زندانیان در راستای استفاده از تسهیلات و نهادهای ارفاقی قانونی برای آزادی زندانیان نهادینه شد و نکته بعدی لزوم توجه ویژه به خانواده زندانیان هست که در این راستا روسا، دادستان‌ها و قضات دادگستری با سرکشی مرتب از خانواده زندانیان در راستای کاستن از آلام آنان تلاش می‌نمایند.

 

حجت الاسلام حسینی خاطرنشان ساخت: در حوزه اداره ثبت اسناد و املاک استان در یک سال اخیر ۱ میلیون و ۵۵۰ هزار هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی استان تثبیت مالکیت شده و برای آنها سند مالکیت صادر شده و خوشبختانه اداره کل ثبت اسناد و املاک کردستان در میان ادارات ثبت اسناد کل کشور به عنوان اداره برتر و نمونه انتخاب شد.

 

وی بر لزوم هوشمندسازی کامل دستگاه قضایی استان تاکید کرد و افزود: هم‌اکنون بیش از ۹۲ درصد از ابلاغات در دادگستری استان بصورت الکترونیکی صادر می شود و ضروری است تا مردم استان نسبت به ابلاغات الکترونیکی حساس باشند تا حقی از کسی تضییع نگردد.

 

وی به تاثیر ویروس کرونا بر دستگاه قضایی استان اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با تلاش‌های شبانه‌روزی و ایثارگرانه همکاران دادگستری استان و از ابتدای دوران شیوع این ویروس در استان تاکنون هیچکدام از شعب دادگستری استان تعطیل نشده و رسیدگی های قضایی ادامه داشته و هیچ خللی در پاسخ دهی به مردم ایجاد نشد.

 

رئیس کل دادگستری استان کردستان به بحث حقوق عامه اشاره کرود و گفت: قبل از دوران تحول قضایی حقوق عامه نمود چندانی نداشت ولکن در دوران جدید دادستان‌های عمومی و انقلاب استان در موارد مختلف از جمله آب شرب، توزیع آرد، مرغ و کود شیمیایی و فرار مالیاتی مستقیما ورود کرده و تاکنون بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان در استان کردستان وصول مالیاتی صورت گرفته است.

 

حجت‌الاسلام حسینی بر ضرورت ارتباط دوسویه مردم و دستگاه قضایی استان تاکید کرد و اظهار داشت: دستگاه قضایی مرجع تظلم خواهی همه آحاد جامعه است و در دادگستری استان کردستان یک روز مشخص برای ملاقات مردمی مسئولان تعیین شده و مردم نیز باید با مراجعه به دستگاه قضایی پیگیر مسائل و مشکلات خود باشند.

 

وی به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص رعایت دقت ، انصاف و عدالت در مبارزه و رسیدگی به مفاسد اشاره و تاکید کرد: طبق نظرسنجی های صورت گرفته حدود ۷۰ درصد از مردم ضمن رضایتنمدی از دستگاه قضایی از اراده مبارزه دستگاه قضایی با مفاسد اطمینان خاطر دارند و در استان کردستان نیز اراده جدی بر مبارزه با فساد وجود دارد.

 

حسینی بر رسیدگی و پیگیری تمامی گزارشات مربوط به فساد در استان خبر داد و افزود : در خصوص رسیدگی به موارد مفاسد باید با دقت کامل تحقیقات لازم و کافی صورت گرفته و موضوع در زمان مناسب رسانه ای گردد و تاکید می کنیم که در این زمینه هیچ خط قرمزی وجود ندارد و همچنین ذکر این نکته ضروری است که نباید در انعکاس فساد بزرگنمایی و مبالغه صورت گیرد تا چهره استان مخدوش نشود .

 

وی ضمن اشاره به فعالیت واحدهای ارشاد و معاضدت قضایی در دادگستری استان و حضور کارشناسان برجسته حقوقی در این واحدها ، خطاب به مردم استان کردستان اظهار داشت: در معاملات و داد و ستدهای مالی و غیرمالی حتما قبل از هر اقدام مشورت قانونی و قضایی داشته باشید و با ارتقای اطلاعات و آگاهی های قضایی و حقوقی خود از وارد شدن ضرر و زیان به خود جلوگیری نمایید.

 

وی در پایان سخنان خود با مردم بر لزوم اهتمام جدی تمامی دستگاههای اجرایی استان بر جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی و بیکاری کارگران تاکید کرد و افزود: این مورد از تاکیدات ویژه رهبرمعظم انقلاب و رئیس دستگاه قضایی است و باید دغدغه تمامی مدیران اجرایی استان باشد تا با حمایت جدی از تولیدگران و صاحبان صنایع و کارخانجات چراغ تولید و صنعت در کردستان روشن باشد.

 

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام دوست عزیز

شما میتوانید برترین مطالب و مقاله های علمی و سلامتی پزشکی را در پایگاه سلامت ما دنبال کنید.