پایگاه  خبری زانست

۸۳درصد برنامه کشت دانه های روغنی در کردستان محقق شد

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گفت: در سال زراعی جاری ۶ هزار و ۸۶ هکتار برای کشت دانه های روغنی در این استان برنامه ابلاغ شده و ۸۳ درصد از این برنامه شامل چهار هزار و ۲۷ هکتار زیر کشت رفته است.
به گزارش خبرنگارپایگاه خبری زانست از سنندج، محمد فرید سپری امروز (۲تیر) در جلسه ستاد کشت دانه های روغنی در سنندج،ظهار داشت: مزارع کشت شده استان در این طرح شامل سه هزار و ۵۴۶ هکتار کلزا، ۳۱۰ هکتار گلرنگ و ۱۷۱ هکتار آفتابگران است که پیش بینی می شود حدود ۱۲ هزار تن محصول از این مزارع برداشت شود که سهم کلزا ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن است.
وی اضافه کرد: در سال زراعی جاری حدود ۲۱۶ هکتار از مزارع کلزا دچار آسیب ۱۰۰ درصدی شده است که عوامل خسارت زا و میزان خسارت آنها بر این مزارع شامل ۶ هکتار در اثر سیل و سرما، ۱۰ هکتار علف های هرز و ۲۰۰ هکتار ماندایی مزرعه است.
وی گفت: عدم تحقق برنامه آفتابگران و گلرنگ نیز بارندگی های مداوم بهاره بوده که سطح ابلاغ شده در شهرستان ها زیر کشت نرفت.
۶ مرکز در استان کلزا را خریداری می کنند
مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی نیز درادامه این جلسه افزود: ۶ مرکز خرید در شهرستان های سقز، دهگلان، بیجار، مریوان، کامیاران و قروه برای خرید محصول کلزای کشاورزان استان در نظر گرفت شده است.
محمد صالح احمدی اظهار داشت: با توجه به اینکه خرید و پرداخت به موقع می تواند در توسعه کشت این محصول در سال های آینده موثر باشد انتظار می رود سازمان تعاون روستایی به عنوان کارگذار خرید این محصول در این زمینه به بهترین شیوه عمل کند.
وی افزود: از آنجا که برای سال آینده پنج هزار هکتار تعهد شده است یکی از آیتم های تحقق این تعهد خرید، حمل و پرداخت بموقع توسط تعاون روستایی است.
احمدی با اشاره به اینکه وضعیت مزارع دانه های روغنی استان مناسب است اضافه کرد: با توجه به وضعیت کنونی مزارع دانه های روغنی در ۱۰ روز آینده برداشت دانه های روغنی در استان آغاز می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام دوست عزیز

شما میتوانید برترین مطالب و مقاله های علمی و سلامتی پزشکی را در پایگاه سلامت ما دنبال کنید.