پایگاه  خبری زانست

انقلاب اسلامی قله بازگشت مسلمانان به بیداری اسلامی است/ ایران تجلی‌گاه تفکر اسلامی است

رئیس جامعه المصطفی العالمیه گفت: حدود دو دهه است مسلمانان به دنبال بیداری، خودآگاهی و بازگشت به خویش و بازگرداندن عزت تاریخی خویشتن هستند که بدون تردید قله این بیداری و بازگشت، انقلاب اسلامی است
به گزارش پایگاه خبری زانست از سنندج، حجت‌الاسلام علی عباسی شامگاه شنبه در نشست تخصصی نخبگان حوزه و دانشگاه که در کتابخانه امام خامنه‌ای سنندج برگزار شد، اظهار داشت: مدنیت و تمدن تعاریف خاص خود را دارد، در علوم اجتماعی نسبت به تمدن و مدنیت و آنچه امروز تحت عنوان تمدن نامیده می‌شود مطالب فراوانی نوشته می‌شود، ولی در یک جمله کوتاه می‌توان تمدن را یک الگو و سبک زندگی معرفی کرد.
وی اضافه کرد: اسلام به عنوان یک مکتب الهی یک فکر و یک معرفت و یک نگاه به انسان و جهان زمینه‌ساز شکل‌گیری نوعی زندگی اجتماعی و تمدن بوده است که قرن‌ها تمدن رایج و تمدن مسلط بر عالم بوده است.
رئیس دانشگاه جامعه المصطفی العالمیه افزود: محققان تاریخی که در باب تمدن تحقیق کرده‌اند، چند تمدن بزرگ را تمدن پژوهان در طول تاریخ عالم شمرده‌اند، یقیا و به اتفاق اسلامی یکی از مهم‌ترین و تاثیرگزارترین و ماندگارترین تمدن‌ها بوده است و امروز دیدگاه‌های رایج در تمدن پژوهی یکی از راه‌های ایجاد یک تمدن تازه است.
وی گفت: در مسئله نزاع و درگیری میان تمدن‌ها به گمان خودشون تصویری را ارائه کرده‌اند که یکی از لایه‌هایی که می‌تواند تمدن جدید غربی را به چالش بکشد چیزی می‌دانند که در حوزه تمدن اسلامی می‌تواند شکل بگیرد.
عباسی اضافه کرد: البته نه به عنوان یک چالش بلکه به عنوان یک نسخه نجات‌بخش باید در احیای تمدن اسلامی همت گمارد، تمدنی که با کسی جنگ ندارد و راه تازه‌ای را می‌تواند پیش روی بشریت باز کند و انسان‌ها و جوامع بشری را از بسیاری از مشکلات و معضلاتی که به آن مبتلا است، نجات دهد.
رئیس دانشگاه جامعه المصطفی العالمیه تاکید کرد: تمدن اسلامی یقینا یکی از تمدن‌های تاثیرگذار در طول تاریخ است و امروز هم ظرفیت احیا، نوشدن، مطرح شدن و جهانی شدن را در خود دارد.
وی اظهار داشت: برای ساخت یک تمدن یک پیش‌نیازهایی لازم است که یکی از آنها برای ایجاد تمدن بزرگ داشتن یک سرزمین بزرگ است.
عباسی افزود: مسلمان جهان امروز در استراتژیک‌ترین و مهم‌ترین نقاط عالم حضور دارند و بنا به اذعان همه تمدن‌پژوهان کانونی‌ترین نقطه عالم برای خلق تمدن همین منطقه خاورمیانه است.
وی گفت: اگر در چین، هند و غیره سابقه تمدنی وجود دارد ولی واقعیت این است که مهم‌ترین تمدن‌ها در این منطقه‌ای است که مسلمانان در آن هستند قرار داشته است.
رئیس دانشگاه جامعه المصطفی العالمیه با عنوان اینکه عامل دوم برای خلق یک تمدن جمعیت است، اظهار کرد: مسلمانان جمعیت بیش از ۲ میلیارد نفری را در جهان به خود اختصاص داده‌اند و اینها پیش‌نیازها و فرصت‌هایی است که می‌تواند به خلق یک تمدن جدید کمک کند.
وی اضافه کرد: داشتن یک فرهنگ مناسب برای یک تمدن جهانی از دیگر نیازها در این حوزه است نگاهی که توصیف کننده درست جهان و عالم باشد.
عباسی با بیان اینکه بهترین نگاه توحیدی نگاهی که تبیین واقع‌‌گرانه‌ای از هستی به انسان بدهد در این مکتب نورانی ارائه شده است، گفت: یک نگاه عاقلانه، عقلانی به هستی، به انسان و به عالم هستی در این مکتب وجود دارد که داشتن این نگاه یکی از زیربناهای اصلی در ایجاد تمدن تازه است.
وی اذعان داشت: بیشترین ترغیب و تشویق به علم و پیشرفت علمی در این مکتب وجود دارد، مسلمانان در کمتر از یک قرن پیشرفت جدی علمی را بدست آورده‌اند.
رئیس دانشگاه جامعه المصطفی العالمیه با اشاره به اینکه توصیه به علم‌آموزی در دین اسلام البته با نگاه توحیدی بسیار سفارش شده است، اظهار داشت: روحیه کار و تلاش و حضور اجتماعی فرهنگی است که می‌تواند یک ملت و امت را یک ملت تمدن‌ساز کند.
وی تصریح کرد: ملتی که میل به عزت، اقتدار، بلندمرتبگی و غیره نداشته باشد نمی‌‌تواند به ملت تمدن‌ساز تبدیل شود، جامعه‌ای می‌تواند تمدن‌ساز باشد که بلند پرواز و نگاهش بلند باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام دوست عزیز

شما میتوانید برترین مطالب و مقاله های علمی و سلامتی پزشکی را در پایگاه سلامت ما دنبال کنید.