پایگاه  خبری زانست

رسیدگی به ۵۰۰ پرونده فساد در دادگستری کردستان

رییس کل دادگستری کردستان ،از رسیدگی شدن به ۵۰۰ پرونده فساد در دادگستری استان کردستان در سال گذشته خبر داد.

به گزارش خبرنگار زانست از سنندج،حجت‌الاسلام سیدحسین حسینی  امروز سه‌شنبه (۳۱ فروردین)در نشست خبری با اصحاب رسانه استان که در سنندج برگزار شد، اظهار داشت: سال گذشته به ۵۰۰ پرونده فساد در دادگستری استان رسیدگی شد که در میان آنها تخلفات اداری، مفاسد بانکی و فرار مالیاتی هم بوده است.

وی در ادامه افزود: همچنین به تخلفات شهرداری و شوراها، مفاسد اداری و تخلفات ۲ مدیرکل استان، به تمام واگذاری‌های راه‌ و شهرسازی و تخلفات اداره پست یکی از شهرستان‌ها ورود شده است.

این مقام مسئول بیان کرد: همچنین برای یکی از فرمانداران  تشکیل پرونده شده که در حال تکمیل تحقیقات  بوده و با تعیین تکلیف  نهایی نتیجه اطلاع رسانی خواهد شد.

 

حجت‌الاسلام حسینی با اشاره به اینکه رسیدگی به تخلفات و مفاسد برخی بانک‌ها هم از جمله برخوردها با موضوع فساد بوده است .

وی با بیان اینکه به تعهدات ارزی برخی صادرکنندگان ورود شده است ،افزود: آزادسازی ۴۴.۵ هکتار اراضی تحت تولیت راه و شهرسازی بوده، آزادسازی ۷۶۲ هکتار اراضی ملی تحت تولیت منابع طبیعی، آزادسازی ۲۹ هکتار اراضی بستر رودخانه،‌ آزادسازی سه هکتار اراضی زراعی و باغات و اهتمام به تثبیت اراضی ملی و دولتی با صدور سند از دیگر اقدامات دادگستری در سال گذشته بوده است.

رییس کل دادگستری کردستان با اشاره به عملکرد این دستگاه در سال گذشته گفت: ۱۰۴ هزار پرونده موجودی پرونده‌های ابتدای سال گذشته بوده، ۲۴۴ هزار پرونده در هشت ماهه گذشته از ابتدای سال وارد دادگستری شده که ۲۳۷ هزار پرونده مورد رسیدگی قرار گرفته و ۱۱۱ هزار پرونده مانده است و بنابراین هفت هزار پرونده عملکرد منفی بوده و این تعداد به موجودی پرونده‌های استان اضافه شد.

وی با اشاره به دوره‌ای که مسوولیت ریاست دادگستری استان را برعهده‌ گرفت اظهار داشت: در چهار ماهه پایان سال هم در ابتدای آذر ۱۱۱ هزار پرونده موجودی پرونده‌های استان بوده که ۱۲۸ هزار مورد در چهار ماه وارد دادگستری شده و ۱۳۸ هزار پرونده از این تعداد رسیدگی شده ۱۰۲ پرونده موجودی دادگستری بوده و حدود ۱۰ هزار پرونده عملکرد مثبت داشته و از موجودی دادگستری استان کم شده است.

حجت‌الاسلام حسینی ابلاغ الکترونیک را یکی از فعالیت‌های مهم دستگاه قضایی دانست و اضافه کرد: یکی از سیاست‌های مهم هوشمندسازی دستگاه قضایی بود و یکی از پایه‌های اجرای این سیاست، ثبت ثنا است.

 

وی با بیان اینکه در ابتدای سال ۹۹، میزان صدور ابلاغ الکترونیکی ۸۶ درصد که در پایان هشت ماهه اول پارسال به ۸۷.۵ درصد رسید، بیان کرد: در پایان اسفند و طی چهار ماه به ۹۰ درصد رسید و در پایان سال گذشته به ۹۵ درصد می‌رسد.

حجت الاسلام حسینی با اشاره به اینکه قبلا پرونده‌های قبل از دی ماه ۹۷ را معوق می‌دانستند افزود: در پایان سال ۱۳۹۹ بیش از ۹۶ درصد این پرونده‌ها مورد رسیدگی قرار گرفت.

وی همچنین  تاکید کرد: با زحمات مراجع امنیتی و انتظامی در سال ۱۳۹۹ اقدامات خوبی در مبارزه با قاچاق سازمان یافته است.

حجت‌الاسلام حسینی گفت: کشف باند قاچاق طلا و ارز با حدود ۵۴ شمش طلا، ۱۷ کیلو طلا و ۴۳۰ هزار دلار، قاچاق کولرهای گازی به ارزش ۱۳۰ میلیارد ریال، کشف قاچاق ۳۰ خودروی لوکس، کشف قاچاق تلفن همراه و لوازم پزشکی از جمله مواردی که سال گذشته کشف شده است.

وی با اشاره به اینکه اقدامات زیادی در مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری انجام شده است اظهار داشت: مبالغه در بیان فساد درست نیست و اثر معکوس دارد تکرار شنیده‌ها یک نوع مبالغه است.

رییس کل دادگستری کردستان با بیان اینکه بدون دلیل و سند نباید در مورد مفاسد صحبت شود یادآور شد: اگر افراد دلیل و سندی ندارند موارد را به صورت محرمانه به دادگستری منعکس کنند.

حجت‌الاسلام حسینی افزود: اقدامات در حوزه نواحی منفصل شهری بویژه نایسر با تشکیل یک کارگروه با حضور دستگاه‌های مختلف آغاز شد.

وی گفت: بازگشایی ورودی نایسر، بهسازی معابر نایسر، جابجایی تیرهای برق، تامین روشنایی، تکمیل شبکه زیرساختی فاضلاب، تامین نهال مورد نیاز شهرداری توسط منابع طبیعی ، تکمیل ۲ مدرسه ۱۸ و ۹ کلاسه تا مهر ۱۴۰۰، مقدمات احداث ۲ مدرسه دیگر توسط خیرین و سازمان برنامه و بودجه در این کارگروه تصویب شد.

حجت‌الاسلام حسینی با اشاره به برنامه این دستگاه در حوزه اقتصاد مقاومتی اضافه کرد: سال گذشته از تعطیلی ۱۲ واحد تولیدی جلوگیری شده و یا تعطیل بوده و شروع به کار کرده است.

وی با بیان اینکه ۴۰ درصد زندانیان استان در نوروز به مرخصی رفتند افزود: ۵۰ درصد محکومان در زندان اقتصاد مولد دارند و مشغول به کار هستند.

حجت‌الاسلام حسینی با اشاره به اینکه از اقدامات خوب دستگاه قضایی انجام داده محکومینی که مستحق عفو بودند را مورد عفو قرار داد گفت: یک هزار و ۳۰۴ زندانی با ارفاقات قانونی آزاد شدند.

وی در پایان سخنانش افزود:در بحث تامین مرغ شب عید در استان کردستان که دادستان استان با ورود یک تنه آن را مدیریت کرد مشکلات کمتری نسبت به استان های دیگر وجود داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام دوست عزیز

شما میتوانید برترین مطالب و مقاله های علمی و سلامتی پزشکی را در پایگاه سلامت ما دنبال کنید.