پایگاه  خبری زانست

رسانه یکی از ارکان اصلی راهبردهای پیشگیری از اعتیاد است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کردستان گفت: رسانه‌ها با آگاه‌سازی و حساس نمودن جامعه به پیشگیری از اعتیاد و فرهنگ‌سازی در امر مبارزه با مواد مخدر کمک کرده و همچنین با مطالبه‌گری و نقدهای همراه با راهکار می‌توانند تمامی ظرفیت‌های را در عرصه مبارزه با مواد مخدر بکار گیرند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری زانستت از سنندج، حریری (۲۸خرداد) در نشست خبری با اصحاب رسانه و روسای کمیته های تخصصی شورای هماهنگی با مواد مخدر، اظهار داشت: شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کردستان نیازمند تعامل و همکاری تنگاتنگ با رسانه‌ها در راستای فرهنگ‌سازی و آگاه‌سازی جامعه در عرصه پیشگیری از اعتیاد می‌باشد.
وی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی مدیریت رسانه و به ویژه روزنامه کار بسیار سختی است و بدون شک انگیزه؛ عشق و علاقه به وطن و ملت باعث شده عزیزانی که در این عرصه فعالیت می‌کنند مشقت‌ها را تحمل و راه را ادامه دهند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کردستان در ادامه افزود: ایجاد و احداث اماکن تفریحی در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی و کاهش مصرف مواد مخدر در جوانان بسیار تاثیرگذار است.
وی افزود: در راستای تدابیر مقام معظم رهبری و ستاد مبارزه با مواد مخدر، این شورا درصدد است تقویت فعالیت‌های جایگزین که از استراتژی‌های مهم پیشگیری از اعتیاد در جامعه می‌باشد را توسعه دهد.
دبیر شورا افزود ایجاد مراکز تفریحی، نشاط اجتماعی را به ارمغان آورده و خانواده‌ها می‌توانند از امکانات تفریحی، ورزشی بهره برده و جوانان و نوجوانان به جای روی‌آوری به قلیان سراها جهت تفریح، ورزش و اوقات فراغت به پارک‌ها و اماکن تفریحی مراجعه کنند.

این مقام مسئول در ادامه اظهار داشت: کردستان جزو ده استان کمتر مشکل‌دار در حوزه اعتیاد است اما معتادان متجاهر نیازمند ساماندهی هستند.

حریری با بیان اینکه باید در امر پیشگیری ورود جدی داشت، اظهار داشت: مطابق آمار و اطلاعات مبتنی بر تحقیقات سال ۹۴ که از استان‌های کشور اخذ شد، نرخ شیوع اعتیاد در استان کردستان نرخ بالایی نیست.

وی با بیان اینکه کردستان جزو ده استان کمتر مشکل‌دار در حوزه اعتیاد است، افزود: این گفته به معنای آن نیست که کردستان فاقد مشکل است چراکه باید توجه داشت که یکی از راه‌ها و کانون‌های تبادل مواد به سمت کشور عراق گرایش یافته و کشت حشیش در بصره آغاز شده، به همین خاطر علاوه بر تهدیدات داخلی، تهدید خارجی نیز این استان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

حریری با ذکر اینکه غفلت از پیشگیری وضعیت سلامت استان را تحت شعاع قرار می‌دهد، تصریح کرد: شیشه به وفور در افغانستان تولید می‌شود و قیمت این مخدر نیز در حال کاهش است.
وی با ذکر اینکه وضعیت معتادان متجاهر نیازمند ساماندهی است، گفت: صیانت از وضعیت سلامتی شهروندان با کمک پیشگیری در کردستان اولویت ارجح است.

وی در پایان با تأکید بر اینکه باید ادارات و سازمان‌ها بنا بر توان خود بخشی از کار مبارزه با مواد مخدر را عهده‌دار شوند، ادامه داد: کمپین‌های رسانه‌ای و برخوردهای اجتماعی و فرهنگ‌سازی از طریق سازمان‌های مردم نهاد نیز قوت گیرد.

سیدصباح قریشی مدیرکل بهزیستی کردستان در ادامه این جلسه افزود: پیشگیری کار مداوم می‌خواهد و ربطی ندارد که کردستان جزو ١٠ استان کم آسیب کشور است یا نه، لذا باید در عرصه مبارزه با مواد مخدر مباحث پیشگیرانه به صورت ویژه مدنظر قرار گیرد.

وی افزود: در طول سال گذشته ١٢٣محله در سطح استان تحت آموزش قرار گرفتند و بیش از ١٩٣ هزار نفر از مردم کردستان از برنامه‌های پیشگیرانه بهره‌مند شدند.

این مقام مسئول از فعالیت ١٧ کمپ ترک اعتیاد آقایان و یک کمپ بانوان زیر نظر این اداره کل در سطح استان خبر داد و گفت: در سال ٩٧ بیش از ۵ هزار و ٣١٣ نفر مراجعه به این کمپ‌ها صورت گرفته است که ٨٠ نفر آنها زنان بوده‌اند.

قریشی همچنین از مراجعه ٣٩۴ نَفَر معتاد متجاهر به کمپ‌های بهزیستی خبر داد و گفت: برای این افراد ۴۵٠ میلیون تومان هزینه شده است.
وی افزود: طَی چهار سال اخیر چهار کمپ متخلف نیز پلمپ شده اند و فعالیت‌های نظارتی به صورت منسجم صورت می‌گیرد.

قریشی در پایان از اعطای وام های ١۵ میلیون تومانی به ۴٠٠ نَفَر از معتادان بهبود یافته طَی چند سال اخیر خبر داد و گفت: امیدواریم خیرین و مردم نوع دوست کردستان با حمایت از این افراد بهبود یافته از بازگشت این افراد به دام اعتیاد جلوگیری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام دوست عزیز

شما میتوانید برترین مطالب و مقاله های علمی و سلامتی پزشکی را در پایگاه سلامت ما دنبال کنید.