پایگاه  خبری زانست

برگزاری پنل زبان و ادبیات کردی در کنگره مشاهیر کرد

نخستین پنل کنگره مشاهیر کرد بعدازظهر سه شنبه با عنوان پنل زبان و ادبیات کردی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری زانست به نقل سایت کنگره مشاهیر کرد ، در این پنل که در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد، سه نفر محقق، نویسنده و کردشناس اعضای پنل را تشکیل داده بودند و بختیار سجادی مدیرگروه و استاد رشته زبان و ادبیات کردی دانشگاه کردستان ریاست پنل را برعهده داشت.

در بخش ابتدایی پنل، “مشیل لیزنبرگ” کردشناس و محقق طی سخنانی اظهار کرد: بسیار خوشحالم که امروز در شهر سنندج که پایتخت اردلان‌هاست حضور یافته‌ام.

وی افزود: زبان کردی، زبان دارای پیشینه و پشتوانه علمی و تاریخی است و تحقیق در مورد ادبیات کردی و به‌ویژه دانایان و مفاخر کرد امری بسیار مهم است.

لیزنبرگ در ادامه به تشریح زندگینامه و آثار احمدی خانی، شاعر برجسته کرد پرداخت.

وی در پایان به تاریخچه و ادبیات زبان هورامی اشاره و خاطرنشان کرد: اردلان‌ها در ابتدا زبان هورامی داشتند اما بعدها زبان سورانی را نیز در ادبیات و اشعارشان به کار می بردند.

در ادامه پروفسور عبدالرحمن اداک، استاد دانشگاه و محقق هم در مورد شخصیت‌های برجسته ادبیات کرمانجی کلاسیک سخنانی را ارائه داد.

اداک، در مورد زبان هورامی کرمانجی نیز مطالبی را عنوان کرد و در بخش پایانی سخنان خود به آثار شاعران کرد این دو بخش اشاره کرد.

“کردستان موکریانی” از نویسندگان و فعالان حوزه زنان نیز در این پنل، مقاله‌ای را در مورد تصویر زنان در ادبیات کردی ارائه داد.

در بخش پایانی پنل نیز حضار سوالاتی را از اعضای این پنل پرسیدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام دوست عزیز

شما میتوانید برترین مطالب و مقاله های علمی و سلامتی پزشکی را در پایگاه سلامت ما دنبال کنید.