پایگاه  خبری زانست

قوم کرد تاریخ و فرهنگ غنی دارد

صالحی،گفت: قوم کرد تاریخ و فرهنگ غنی دارد که هنوز راه‌های نرفته بسیاری در آن وجود دارد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری زانست از سنندج، سید عباس صالحی (۱۲تیر) در مراسم اختتامیه کنگره مشاهیر کرد، که در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد، اظهار داشت: قوم کرد آنقدر تاریخ و فرهنگ غنی زیادی دارد که هنوز راه‌های نرفته بسیاری در آن وجود دارد.
وی افزود: فرهنگ و هنر مردم کرد در طول هزاران سال، بخشی از ذخایر بشریت است، زبان کردی با هزاران سال تاریخ خودش به عنوان یک زبان زنده و مستمر گنجینه‌ای بسیار ارزشمند است‌.

وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی بیان کرد: ایران با مردم کرد زاده شده است و دو واژه همزاد هستند، نه از شروع تاریخ بلکه از دوره اساطیری و قبل از ماقبل تاریخ مردم کرد و اقوام ایرانی در کنار هم بوده اند.

صالحی در ادامه، افزود: ایران رنگین کمان اقوام های مختلفی است و با وجه تلفیقی از این تار و پود و رنگ، ماندگار بوده است.
این مقام مسئول اظهار داشت: هر نخی که از این تار و پود کشیده شود و هر رنگی که کنار رود، سیمای ایران را دکرگون می کند بنابراین کشورمان با این همبستگی و اتحاد اقوام روزبه روز قدرتمندتر می شود.

وی افزود: تنوع فرهنگی در ایران زمین کمک می کند که هرچه بیشتر از نظر وحدت واتحاد تقویت شویم و تار و پود همبستگیمان محکم‌تر شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: در این برهه زمانی بیش از هر زمانی نیاز داریم که بر دوبال همبستگی ملی و تنوع فرهنگی حرکت کنیم، زیرا دشمنان ایران و اقوام ایرانی گاهی همیشه در کمینن هستند که به این بالها ضربه وارد کننداما هیچگاه موفق نشده اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه بیان کرد: امروز کنگره مشاهیر کرد بهترین فرصت برای اینکه این داشته های علمی را پربارتر ببینیم و به آن افتخار کنیم و به نسل های آینده نشان دهیم .

وی افزود: به سهم خودم از همه کسانی که در برگزاری خوب این کنگره مشارکت داشته‌اند و کمک کرده‌اند که یک حس خوب به همه داده شود سپاسگزارم.

صالحی ، خاطرنشان کرد: پهنه جغرافیایی ایران اسلامی چهار اقلیم بوده و تنوع قومیتی اش بی‌نظیر است و همین امر ایران را از هر لحاظ حفظ کرده است.

وی با اشاره به اینکه ایده‌های دیگری نیز در حوزه زیرساختی در جریان است، ادامه داد: همچنین رویدادهای فرهنگی و هنری خوبی در حال انجام است که با پیگیری های مرکز آینده روشنتری را می شود دنبال کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه عنوان کرد: جشنواره‌های فیلم کردی، رسانه‌های کردی، لباس کردی، موسیقی کردی و … امسال و سال‌های بعد در جریان است.

وی در پایان با اشاره به اهداف این جشنواره هاخاطرنشان کرد: از جمله اهداف این جشنواره‌ها احیای میراث و فرهنگ و هنر کردی است و بازتابی و نوافرینی و عملا این فرهنگ غنی تاریخی از گذشته در اعماق به جریان تبدیل شود و در پاره از نقاط که مهجور واقع شده گرد و غبار از آن زدوده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام دوست عزیز

شما میتوانید برترین مطالب و مقاله های علمی و سلامتی پزشکی را در پایگاه سلامت ما دنبال کنید.