پایگاه  خبری زانست

۱۴۰۰ دانش‌آموز با نیاز ویژه سال تحصیلی خود را جشن گرفتند

رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی استان کردستان گفت: امروز در نخستین روز از سالتحصیلی جدید یک هزار و ۴۰۰ دانش‌آموز با نیازهای ویژه سالتحصیلی خود را جشن گرفتند.

به گزارش  خبرنگار پایگاه خبری زانست از سنندج، خلیل رنجبر عصر امروز (۱مهر)در آئین بازگشایی مدارس با نیازهای ویژه که به صورت نمادین در مدارس دخترانه با نیازهای ویژه گلها و توحید سنندج برگزار شد، ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری محرم و تبریک فرارسیدن هفته دفاع مقدس و خیر مقدم به دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان اظهار داشت: در سال تحیصلی جاری بیش از ۱۴۰۰ دانش‌آموز با نیاز ویژه در ۸۸ مدرسه و مرکز مستقل و ضمیمه در سطح استان در کلاس های درس حاضر خواهند شد .

وی با بیان اینکه یک دانش‌آموز با نیازهای ویژه معادل شش دانش‌آموز در یک کلاس عادی نیازمند ارائه خدمات است، افزود: آنچه مهم است باور به ارزشمندی این کودکان مثل همه کودکان دیگر و اهمیت حضور آنها در جامعه کنار دیگران و احترام به تفاوت‌های آنها مثل همه تفاوت‌های انسانی دیگر است.

 

رییس آموزش و پرورش استثنایی استان گفت: باید به دانش‌آموزان با نیازهای ویژه کمک شود تا با دنبال کردن اهدف واقعی در زندگی با محیط اجتماعی سازگار شوند و با مهارت‌آموزی، فرهنگ‌سازی و حمایت‌های روانی به آنان بیاموزیم که می‌توانند به عنوان عضوی مفید در جامعه پذیرفته شوند.

 

رنجبر یادآور شد: تحصیل در مدارس عادی حق دانش‌آموزان با نیازهای ویژه است و کودکان باید نحوه زندگی در جامعه و تعامل با یکدیگر را در مدارس آموزش ببینند که برای اجرایی شدن این مساله نیاز است تمام دانش‌آموزان در کنار یکدیگر از حق طبیعی خود یعنی «آموزش و یادگیری» به صورت برابر بهره‌مند شوند که آموزش تلفیقی یکی از روش‌های تحقق این مهم برای دانش‌آموزان عادی و با نیازهای ویژه است.

وی عنوان کرد: در راستای ترویج عدالت آموزشی و حضور دانش‌آموزان با نیازهای ویژه در مدارس عادی و در کنار همسالان خود بیش از چهارصد و هفتاد دانش‌آموز تلفیقی فراگیر دارای آسیب بینایی و شنوایی هستند.

 

وی بیان کرد: حدود ۱۹۰۰ دانش‌آموز دارای اختلالات یادگیری و ۳۵۰۰ دانش‌آموز دیرآموز در مدارس عادی در سطح استان از خدمات آموزشی و حمایتی آموزش و پرورش استثنایی استان در طی سال تحصیلی گذشته بهره‌مند شده‌اند.

 

رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی استان کردستان خاطر نشان کرد: دانش‌آموزان با نیازهای ویژه ناتوان نیستند بلکه آنان توانایی‌های بالایی دارند و این هنر معلم است که با فراهم آوردن فضای مناسب تعلیم و تربیت این توانایی‌ها را شکوفا کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام دوست عزیز

شما میتوانید برترین مطالب و مقاله های علمی و سلامتی پزشکی را در پایگاه سلامت ما دنبال کنید.